Nietypowe szkolenie w autobusach bielskiego MZK [FOTO]

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 27.09.2021 12:02, INFORMACJA PRASOWA
Z Gdańska, Zgorzelca, Bochni, Katowic i wielu innych polskich miast zjechali się do stolicy Podbeskidzia przyszli instruktorzy orientacji przestrzennej.
Nietypowe szkolenie w autobusach bielskiego MZK [FOTO]
W niedzielę (26.09) na terenie Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Bielsku-Białej Sp. z o.o. odbyło się szkolenie organizowane przez Polski Związek Niewidomych. 16-osobowa grupa uczyła się jak niewidomi i niedowidzący mogą bezpiecznie korzystać z autobusów.


Były to osoby w pełni sprawne, ale wszystkie wyposażone w białe laski i opaski na oczy, by lepiej wczuć się w sytuację swoich podopiecznych. Część z nich będzie szkoliła kolejnych instruktorów, byli też nauczyciele, którzy mają niewidomych uczniów i osoby, które mają niepełnosprawnego członka rodziny. Techniczne szczegóły omawiała z kursantami Barbara Rakszewska instruktor orientacji przestrzennej Polskiego Związku Niewidomych.

- W Bielsku-Białej dużym ułatwieniem i takim sympatycznym zjawiskiem jest to, że kierowca, który podjeżdża i widzi osobę z białą laską, otwiera pierwsze drzwi i informuje, że nadjechał autobus linii numer 1, 10 czy jakiejś innej. Wtedy osoba niepełnosprawna jest w stu procentach pewna, że to jest autobus, który ją interesuje albo musi jeszcze chwilę poczekać – wyjaśnia Rakszewska.

To jeden z efektów wieloletniej współpracy między bielskim kołem PZN i miejskim przewoźnikiem.

- Regularnie zapraszamy przedstawicieli osób niewidomych na szkolenia, które organizujemy dla naszych pracowników. To pozwala wypracować rozwiązania, które ułatwiają życie osobom niepełnosprawnym i pracę kierowcom. Potrzeby tego środowiska uwzględniamy również planując inwestycje, w nowych autobusach będzie to m.in. system drzwi odskokowo-przesuwnych – mówi Prezes Zarządu Spółki Hubert Maślanka.

Do dyspozycji szkolących było kilka typów autobusów, tak żeby mogli poćwiczyć w różnych warunkach.

źródło: MZK Bielsko-BiałaZobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy