Nowy most nad Sołą

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 14.11.2023 12:41,
Jeśli pogoda nadal będzie nam sprzyjać, a wykonawca utrzyma tempo robót to konstrukcja mostu będzie gotowa do końca roku - mówi starosta bielski.
Nowy most nad Sołą
Stalowe łuki „wyrosły” nad rzeką Soła w centrum Porąbki. W mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo zdjęć z placu budowy największej obecnie inwestycji drogowej w powiecie bielskim. Nowa przeprawa połączy 2 części jednej miejscowości, a także skomunikuje ruch na granicy 2 województw: śląskiego i małopolskiego.

- Jeśli pogoda nadal będzie nam sprzyjać, a wykonawca utrzyma tempo robót to konstrukcja mostu będzie gotowa do końca roku. Najgorsze jest za nami: wyszliśmy z koryta, pokazały się łuki. Jeśli wszystko będzie nadal sprzyjało, to myślę że jesteśmy jakieś 2 miesiące przed terminem - mówi starosta bielski Andrzej Płonka. Inwestycję prowadzi Zarząd Dróg Powiatowych w Bielsku-Białej.


Co ciekawe, most w centrum Porąbki zastąpi tymczasową kładkę, na której obowiązywały ograniczenia w ruchu i tonażu. Na Sole trwa montaż stalowego mostu o jednoprzęsłowym ustroju łukowym o długości 129 m. Został on zaprojektowany na najwyższą klasę obciążenia taborem samochodowym. Jezdnia będzie miała szerokość 8 m, po obu stronach będą 2-metrowe chodniki. Przebudowane zostaną także zjazdy. Wykonawca inwestycji ma czas do listopada 2024 r.

- Trzymam kciuki za tę inwestycję. To ważna przeprawa, która pomoże skomunikować sąsiednie województwa na wypadek jakichkolwiek kryzysów komunikacyjnych - mówi starosta Płonka.

Zadanie „Rozbiórka tymczasowej przeprawy mostowej i budowa nowego mostu na rz. Soła wraz z przebudową połączenia drogowego z DW 948 i drogami powiatowymi 4480S i 1456S w miejscowości Porąbka”, to koszt ponad 43 mln zł. Samorząd powiatu bielskiego pozyskał środki zewnętrzne z 2 rządowych programów: „Mosty dla regionów” i Polskiego Ładu. To w sumie ok. 38 mln zł. Reszta, to pieniądze z budżetu powiatu.

info: M.Fritz / Powiat Bielski

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy