reklama

Nowy obowiązek właścicieli domów. Jest na to czas do czerwca

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 02.02.2022 16:20, foto: pixabay
Każdy właściciel powinien o tym pamiętać.
Nowy obowiązek właścicieli domów. Jest na to czas do czerwca

O obowiązku zgłoszenia czym ogrzewamy nasz dom przypomina Wydział Ochrony Środowiska i Energii Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków właściciele domów oraz zarządcy budynków lub lokali muszą złożyć do 30 czerwca br. Niedopełnienie tego obowiązku grozi grzywną nawet do 500 złotych.

W przypadku mieszkania w bloku to zarządca zgłosi wspólne źródło ciepła. Natomiast jeżeli w lokalu jest ono indywidualne - takie jak np. kominek, bojler elektryczny lub koza - wówczas deklarację właściciel musi złożyć samodzielnie.

Kto musi złożyć deklarację CEEB?
Regulacje dotyczące CEEB są zawarte w rozdziale 5a ustawy z 21 listopada 2008 roku o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz.U. z 2021 r., poz. 554). Obowiązek złożenia deklaracji ciąży na każdym właścicielu lub zarządcy budynku lub lokalu. Wszyscy są zobowiązani do złożenia deklaracji do CEEB o użytkowanych źródłach ciepła i spalania paliw. Dotyczy to zarówno domów mieszkalnych, jak i niemieszkalnych oraz budynków, w których są zainstalowane źródła ciepła lub spalania paliw o mocy do 1 MW. Deklaracje muszą złożyć również właściciele domków letniskowych, jeśli zainstalowane są w nich źródła ciepła, np. kominki. W tym przypadku należy wypełnić formularz B przeznaczony dla budynków niemieszkalnych. Dla budynków zamieszkałych należy wypełnić formularz A.

Termin na wysłanie deklaracji to 30 czerwca br. w przypadku źródeł ciepła i spalania paliw zainstalowanych przed 1 lipca 2021 r., a w przypadku uruchomionych po 1 lipca 2021 r. należy zrobić do 14 dni od jego uruchomienia.

Deklaracje można składać samodzielnie poprzez stronę Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego https://zone.gunb.gov.pl/

Materiały informacyjne, deklaracje – formularz A i B, film instruktażowy wypełniania deklaracji oraz najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami można znaleźć na stronie: https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow

Istnieje możliwość wypełnienia deklaracji dla budynków mieszkalnych w formie papierowej, która jest do pobrania w budynku Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej przy Placu Ratuszowym 6. Następnie po wypełnieniu można ją wysłać na adres urzędu listem lub złożyć osobiście wrzucając do urny korespondencyjnej ustawionej przed ww. budynkiem w okresie wstrzymania bezpośredniej obsługi interesantów z powodu pandemii COVID-19 lub w Biurze Obsługi Interesanta na stanowisku nr 3 po otwarciu urzędu. Papierowe deklaracje można także wydrukować wprost z wyżej wymienionej strony internetowej. Link do deklaracji na stronie Urzędu Miejskiego: https://bielsko-biala.pl/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow-ceeb.

Ważne! Wcześniejsze zielone ankiety, wypełniane w 2020 roku przez właścicieli budynków z terenu Bielska-Białej, były zbierane z inicjatywy Urzędu Miejskiego w celu inwentaryzacji źródeł ogrzewania w mieście oraz przygotowania programów dotacyjnych i nie mogą być traktowane jako złożenie deklaracji do CEEB.

Celem stworzenia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - CEEB jest poprawa jakości powietrza poprzez likwidację głównej przyczyny zanieczyszczeń – emisji substancji powodujących smog. CEEB to bardzo ważne narzędzie wspierające wymianę starych kotłów grzewczych, to miejsce, gdzie będą dostępne również informacje na temat wszystkich programów finansowania wymiany pieców. System jako centrum wiedzy dla obywatela w znaczący sposób ułatwi pozyskanie informacji, które są niezbędne np. przy ubieganiu się o dofinansowanie na wymianę starego kotła.

Dzięki szczegółowym danym o budynkach będziemy wiedzieć o wiele więcej na temat sytuacji w mieszkalnictwie. CEEB stanowić będzie również narzędzie dla organów administracji centralnej i samorządowej do realizacji polityki niskoemisyjnej. Dla obywateli zostaną uruchomione usługi, które przyczynią się do poprawy stanu technicznego budynków w zakresie bezpieczeństwa, np. zamówienie przeglądu kominiarskiego czy inwentaryzacji budynku.

źrodło: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy