Od maja nowe zasady na dwóch bielskich parkingach

Region, Bielsko-Biała, Gospodarka, Wiadomości, 26.04.2023 07:45, fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB
Od 1 maja obowiązywać będą nowe zasady na dwóch miejskich parkingach. Miejsca na parkingu obok Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej oraz na parkingu przy ul. Władysława Broniewskiego będą płatne.
Od maja nowe zasady na dwóch bielskich parkingach

Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej informuje, że 1 maja na nowych zasadach rozpoczną funkcjonowanie dwa miejskie parkingi - zmodernizowany wielopoziomowy obiekt przy Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej oraz duży parking przy ul. Władysława Broniewskiego. Obydwa będą płatne. Ten piętrowy obsługuje elektroniczny system poboru opłat. Za pozostawienie pojazdu na parkingu przy ul. Broniewskiego zapłacimy w zainstalowanym tam parkomacie.

Po zakończonej modernizacji zostanie udostępniony bielszczanom wielopoziomowy parking zlokalizowany obok Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej przy ul. Juliusza Słowackiego 27. Obiekt posiada 118 ogólnodostępnych miejsc postojowych. Zrealizowana tam modernizacja obejmowała m.in. wyposażenie parkingu w system monitoringu wizyjnego obejmujący 48 kamer CCTV. Zainstalowano tu również elektroniczny system poboru opłat składający się z - terminala wjazdowego i wyjazdowego, kasy oraz kamer odczytujących numery rejestracyjne pojazdów. Na wjeździe na parking zainstalowano także tablicę zmiennej treści informującą o dostępności wolnych miejscach postojowych.

Na parkingu obok BCK opłaty za parkowanie będą mogły być wnoszone na kilka sposobów - w kasie parkingowej kartą płatniczą lub bilonem, ale też banknotami (kasa wydaje resztę). Płatności można będzie także dokonać przy wyjeździe w terminalu wyjazdowym (wyłącznie kartą płatniczą). Na parkingu, w godzinach od 7.00-16.00 będzie obowiązywać stawka 5 zł za każdą rozpoczętą godzinę postoju. W pozostałych godzinach, czyli od 16.00-17.00 oraz w dni wolne od pracy będzie obowiązywać opłata stała, niezależna od czasu parkowania w wysokości 2 zł.

Będzie można zakupić też ogólnodostępny, jednomiesięczny abonament w cenie 70 zł. W tym celu, od 24 kwietnia br. można zgłaszać się z wypełnionym wnioskiem do Działu Parkingów i Strefy Płatnego Parkowania, znajdującego się przy ul. Mostowej 1 w Bielsku-Białej. Wniosek jest dostępny na stronie internetowej Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej, w zakładce Dział Parkingów i SPP/dokumenty do pobrania: https://mzd.bielsko.pl/spp-dokumenty-do-pobrania/. Można go także pobrać i wypełnić na miejscu w biurze działu. Po dokonaniu opłaty zostanie wydana karta elektroniczna, umożliwiająca wjazd na parking. Należy pamiętać, że nabycie abonamentu nie gwarantuje miejsca postojowego. Postój bowiem jest realizowany w ramach dostępnych wolnych miejsc na danym parkingu.

Również od 1 maja br. zostaną przywrócone opłaty za parkowanie na parkingu przy ul. Władysława Broniewskiego. Na parkingu wyznaczonych jest 150 ogólnodostępnych miejsc postojowych, 10 stanowisk postojowych dla osób niepełnosprawnych oraz 5 stanowisk dla autobusów. Stawki, które będą tam obowiązywać dniach roboczych w godz. 8.00-16.00 to: za pierwsze trzy rozpoczęte godziny postoju – 1 zł, za każdą następną godzinę postoju – 2 zł. W pozostałych godzinach, czyli od 16.00 do 8.00 oraz dni wolne od pracy będzie obowiązywać opłata stała, niezależna od czasu parkowania w wysokości 2 zł. Należne opłaty trzeba będzie regulować w parkomacie. Docelowo na parkingu zostaną umieszczone dwa kolejne tego typu urządzenia. Parkomaty umożliwią dokonanie opłaty bilonem, kartą płatniczą lub przy pomocy systemu BLIK.

Opłaty za postój na parkingu przy ul. Władysława Broniewskiego można będzie także wnieść w formie ogólnodostępnego trzymiesięcznego abonamentu. Jego cena wynosi 100 zł. Aby go zakupić, należy wypełnić wniosek. Jest on dostępny na stronie internetowej Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej, w zakładce Dział Parkingów i SPP/dokumenty do pobrania: https://mzd.bielsko.pl/spp-dokumenty-do-pobrania/. Można go także pobrać i wypełnić na miejscu w biurze działu. Opłatę w kasie należy dokonać dopiero po złożeniu dokumentu. W tym przypadku wszystkie formalności można wykonać także zdalnie, ponieważ abonament będzie miał formę elektroniczną. Wystarczy wypełniony wniosek przesłać na adres e-mail: [email protected] i po otrzymaniu odpowiedzi zwrotnej - zawierającej numer przyznanego abonamentu - dokonać stosownej opłaty przelewem bankowym. Również ten abonament nie gwarantuje miejsca postojowego. Postój bowiem jest realizowany w ramach dostępnych wolnych miejsc na danym parkingu.

Kasa w Dziale Parkingów i SPP jest czynna w dni roboczych w godzinach od 7.30 do 10.00 oraz od 12.00 do 15.00. W ostatnim dniu miesiąca opłaty gotówką można dokonywać do godziny 13.00, po tej godzinie opłaty można wnosić wyłącznie kartą płatniczą. Osoby ubiegające się o abonament proszone są o niedokonywanie opłat przed złożeniem wniosku o wydanie abonamentu.

opr. JacK

źródło: UM Bielsko-Biała, fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy