Operacje zaćmy tylko w reżimie sanitarnym

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 10.02.2021 12:38,
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej zwiększa liczbę zabiegów usunięcia zaćmy.
Operacje zaćmy tylko w reżimie sanitarnym
Wszystkie operacje przeprowadzane są w reżimie sanitarnym. – Pacjenci mogą czuć się bezpiecznie. Personel Oddziału Okulistycznego został już zaszczepiony przeciwko SARS -CoV-2 – wyjaśnił dr Maciej Klepacki, kierownik oddziału.

Obecnie na zabieg oczekuje się nieco ponad miesiąc.

Maciej Klepacki wyjaśnił, że każdy chory do zabiegu ubierany jest w jednorazowy fartuch, rękawiczki, maseczkę oraz czepek. – Operacje przeprowadzamy w trybie jednodniowym. Kilka godzin po operacji pacjent, z założonym opatrunkiem, opuszcza nasz oddział. Do kilku dni następuje u niego poprawa ostrości wzroku – powiedział dr Klepacki.


Po miesiącu następuje u pacjenta całkowite zagojenie pooperacyjnych ran i powrót do normalnego funkcjonowania. To zasługa wysokiej klasy specjalistów i najwyższej jakości aparatury w Szpitalu Wojewódzkim oraz światowej klasy soczewek, które wszczepiane są osobom cierpiącym na zaćmę. – Stosujemy materiał, który filtruje wysokoenergetyczne światło niebieskie, znacznie zmniejszając ryzyko uszkodzenia siatkówki – dodał dr Klepacki.

Warto wspomnieć, że w niewielkiej dawce światło niebieskie nie jest szkodliwe dla ludzkiego oka. Promieniowanie niebieskie znajduje się w świetle słonecznym i w ilości tam występującej jest stosunkowo niegroźne. Jednak obecnie ze względu na uwarunkowania środowiskowe, jest go więcej. Problemem są wszelkie urządzenia elektroniczne, takie jak monitory LCD, ekrany telefonów komórkowych, żarówki LED, świetlówki itp., które emitują światło niebieskie w dawkach mogących być już szkodliwymi dla wzroku.


Postępująca wraz z wiekiem zmiana zabarwienia soczewki z bezbarwnej na żółtawą, zmniejsza transmisję światła niebieskiego do wnętrza gałki ocznej. Stanowi zatem swego rodzaju kompensacyjny mechanizm ochronny.

Wszczepienie osobom cierpiącym na zaćmę najlepszych, asferycznych soczewek jednoogniskowych z żółtym filtrem, które w sposób niezauważalny dla pacjenta zmniejszają ilość światła niebieskiego docierającego do siatkówki, chroni plamkę żółtą, która w oku odpowiada za wyraźne widzenie.

U pacjentów ze znacznym astygmatyzmem („cylindry”) istnieje w Szpitalu Wojewódzkim możliwość wszczepienia z refundacją soczewki, która koryguje tę wadę.

Po wszczepieniu najwyższej jakości asferycznych soczewek, pacjent ostro widzi nie tylko w dzień, ale również w nocy.

- Apelujemy do pacjentów, aby pamiętali, że zaniechanie leczenia podyktowane strachem przed Covid 19, może mieć dla nich bardzo negatywne skutki - podkreślają w bielskim szpitalu.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy