Plac Wojska Polskiego otwarty po remoncie

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 30.08.2023 11:41,
W weekend odbędą się tam Dni Bielska-Białej.
Plac Wojska Polskiego otwarty po remoncie

29 sierpnia nastąpiło długo oczekiwane przez mieszkańców otwarcie po modernizacji placu Wojska Polskiego. Po zakończeniu trwającej 20 miesięcy inwestycji na tzw. pierwszym rynku w Białej powstał wielofunkcyjny, reprezentacyjny plac miejski z fontannami, fortepianem i 70 drzewami. 1 września na nowym placu zagra legendarny zespół Boney M., a 2 września w koncercie Miasto kwiatów zaśpiewa Agnieszka Chylińska.

Atmosfera podczas otwarcia placu Wojska Polskiego była bajkowa, a to za sprawą wspaniałej inscenizacji w wykonaniu aktorów Teatru Lalek Banialuka. Na placu licznie stawili się radni Rady Miejskiej, były też posłanki na Sejm RP Mirosława Nykiel i Małgorzata Pępek. Zatrzymywało się sporo przechodniów.

- Zaplanowana na początku tej kadencji modernizacja placu Wojska Polskiego szybko stała się trochę marzeniem. Bo najpierw zaatakowała pandemia, a później wybuchła wojna na Ukrainie. Jednak dzięki wytrwałości wielu ludzi, dzięki radnym, którzy uchwalili pieniądze na modernizację, i dzięki pomocy rządowej w wysokości ponad 4 milionów złotych udało się wszystko zrealizować. Dzisiaj nie widać ogromu wykonanych tu prac - mówił podczas otwarcia prezydent Jarosław Klimaszewski, przypominając, że w obrębie placu rośnie dzisiaj prawie 70 drzew, czego nigdy w przeszłości tutaj nie było, bo mieścił się tu rynek.

- Nikt z mieszkańców nie zdaje sobie sprawy z tego, że aby nawodnić te drzewa, wybudowano dwa zbiorniki retencyjne i ponad kilometr rur doprowadzających do nich wodę. Staramy się dbać o zieleń w mieście – podkreślił prezydent.


fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB


Jak powiedział prezydent, modernizacja placu jest ściśle związana z procesem ożywiania ulicy 11 Listopada i w ogóle tej części miasta.

- Będziemy tu organizować koncerty i inne eventy, aby połączyć poprzez imprezy oba rynki i wzbudzić w ludziach pragnienie przemieszczania się między nimi. Miasto to nie tylko mury, ale cała tkanka społeczna, ludzie. Dziękując wszystkim zaangażowanym w tę pracę, oddzielne podziękowania składam mojemu zastępcy Przemysławowi Kamińskiemu, który był i jest dobrym duchem wszystkich tych przemian. Mam nadzieję, że plac Wojska Polskiego będzie należał do ulubionych miejsc spotkań naszych mieszkańców - dodał Jarosław Klimaszewski i zaprosił bielszczan na koncerty Dni Bielska-Białej, które odbędą się na tym placu już w najbliższy weekend.

Realizowane w dwóch etapach prace obejmujące plac Wojska Polskiego i ul. Cyniarską kosztowały ok. 22 mln zł. Modernizacja trwała 20 miesięcy. W imieniu miasta prowadził ją Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej.

Projektantem było Biuro AMAYA ARCHITEKCI z Katowic, prowadzone przez Agnieszkę i Bartosza Majewskich.


źródło: UM Bielsko-Biała, fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy