Podwyżka cen za wywóz śmieci w Bielsku-Białej na horyzoncie

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 05.01.2023 14:31,
5 stycznia rozpoczęły się konsultacje w sprawie proponowanej podwyżki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Miasto rozważa zmianę stawek tej opłaty.
Podwyżka cen za wywóz śmieci w Bielsku-Białej na horyzoncie

5 stycznia rozpoczęły się konsultacje projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XXI/506/2020 Rady Miejskiej w Bielsku-Białej z 25 sierpnia 2020 r. dotyczącej opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Miasto rozważa zmianę stawek tej opłaty.

Jak informuje naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Joanna Bojczuk, zmiana stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynika z konieczności zapewnienia samofinansowania się gminnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Ostatnia zmiana stawki opłaty w Bielsku-Białej miała miejsce 1 stycznia 2020 r. Od tego czasu o 38 proc. zwiększyła się płaca minimalna, średnio o 135 proc. wzrosły ceny za energię elektryczną, ponad dwukrotnie podrożało paliwo. Wszystko to bezpośrednio wpływa na koszty świadczenia usług odbioru odpadów komunalnych, ich zagospodarowania, a także koszty obsługi administracyjnej systemu. Szacuje się, że w 2023 r. koszt świadczenia tych usług zwiększy się co najmniej o 4.500.000,00 zł brutto.

Proponowane stawki opłaty:


Proponowane podniesienie stawki opłaty, które miałoby obowiązywać ma od 1 maja 2023 r., spowoduje dodatkowy dochód miesięczny: 407.088,00 zł, tj. 4.885.056,00 zł rocznie, co zapewni samofinansowanie się gminnego systemu gospodarki odpadami. Warto dodać, iż pomimo podniesienia stawki opłaty Gmina Bielsko-Biała nadal utrzyma się w czołówce gmin Aglomeracji Beskidzkiej z jedną z niższych stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

źródło: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy