Do zdarzenia doszło w czwartek (1.12.br.) tuż przed godziną 21, na osiedlu Chemików w Oświęcimiu. Policjant z bielskiej komendy Policji idąc chodnikiem wzdłuż ulicy Tysiąclecia usłyszał płacz dziecka dochodzący z pobliskiego parku. Natychmiast skierował się w stronę, z której płacz dobiegał. Po chwili zauważył siedzącą na ławce kobietę z puszką piwa w ręce. Obok niej znajdował się wózek z płaczącym dzieckiem.
Kiedy kobieta zauważyła, że zbliża się do niej mężczyzna natychmiast zabrała wózek i szybkim krokiem udała się w kierunku bloków mieszkalnych. Policjant za pośrednictwem operatora numeru alarmowego 112 na miejsce wezwał oświęcimskich policjantów z którymi dokonał zatrzymania kobiety. Okazało się, że jest to 38 – letnia obywatelka Ukrainy pod której opieką znajdował się jej dwuletni syn. Dziecko kaszlało, nie miało rękawiczek, a także jednego bucika. Mundurowi okryli dziecko kocem termicznym i zabrali do radiowozu. Chłopczyk oraz jego matka trafili do oświęcimskiej komendy Policji. Badanie stanu trzeźwości zatrzymanej wykazało 1 promil alkoholu. W torebce kobiety policjanci znaleźli kolejne dwie puszki piwa.
Maluch od policjantów otrzymał pluszowego misia, a następnie po badaniach lekarskich trafił pod opiekę rodziny. Natomiast wobec jego matki zostało wszczęte postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia małoletniego, nad którym miała ona obowiązek opieki. Za popełnione przestępstwo kobiecie grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat.
Materiały dotyczące ujawnionego zaniedbania w sprawowaniu opieki zostaną również przekazane do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu Wydziału Rodzinnego i Nieletnich.
Apelujemy o reagowanie na przypadki przemocy lub zaniedbania wobec dzieci, seniorów oraz osób z niepełnosprawnością.
W przypadku podejrzenia, że dziecko, osoba starsza czy osoba z niepełnosprawnością doznaje przemocy lub jest zaniedbywana wystarczy powiadomić służby powołane do interweniowania w takich przypadkach. Należy skontaktować się z pracownikiem socjalnym, nauczycielem, pedagogiem, kuratorem sądowym oraz dzielnicowym. W pilnych przypadkach gdy zagrożone może być życie lub zdrowie należy interweniować dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
źródło: KPP Oświęcim
Brak komentarzy