W Bielsku-Białej najdroższe policy OC w skali całego województwa

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 01.02.2022 13:47, INFORMACJA PRASOWA, foto; pixabay
Średnia cena polisy komunikacyjnej OC w województwie śląskim w grudniu 2021 roku najniższa była w powiecie pszczyńskim – 401 zł, a najwyższa w powiecie miejskim Bielsko-Biała – 717 zł. Średnia dla całego województwa w końcu ubiegłego roku to 570 zł.
W Bielsku-Białej najdroższe policy OC w skali całego województwa

Duże różnice w cenach polis – można przepłacić lub znaleźć mocne rabaty

Z analizy wynika, że wysoka inflacja, dotykająca Polaków w wielu aspektach życia, nie dotyczy na razie cen polis komunikacyjnych kupowanych przez kierowców. W większości powiatów woj. śląskiego ceny są podobne jak przed rokiem, a w niektórych powiatach w grudniu 2021 r. były nawet niższe niż w grudniu 2020 r. Przykładem jest powiat tarnogórski, gdzie średnia cena polisy OC spadła o 28 złotych czy pszczyński, gdzie spadek wynosił 74 zł. Rekordowy spadek średniej ceny odnotowano w powiecie lublinieckim. Tam kierowcy za obowiązkowe OC płacili w ubiegłym miesiącu średnio aż o 113 złotych mniej niż rok wcześniej.

- Ceny polis w poszczególnych powiatach są odmienne, bo towarzystwa ubezpieczeniowe inaczej szacują ryzyko dla różnych miast i powiatów. Biorą przy tym pod uwagę liczbę zgłaszanych szkód, czyli wypadków i kradzieży. Zazwyczaj także im większe miasto, tym wyższa cena polisy. Rozbieżności są bardzo duże i dochodzą do kilkudziesięciu procent. Takie są różnice pomiędzy powiatami, ale także pomiędzy różnymi ofertami w tym samym powiecie. W efekcie decydując się na pierwszą z brzegu polisę można sporo przepłacić. Natomiast porównując różne oferty zazwyczaj da się znaleźć solidną ochronę w korzystnej cenie – Klaudia Szewczyk - ​ekspert ds. ubezpieczeń, CUK Ubezpieczenia w Tarnowskich Górach.

Ceny OC spadły, AC nieznacznie wzrosły

Średnia cena polisy OC dla całego województwa śląskiego w ostatnim kwartale 2021 roku wyniosła 570 złotych, w 2020 było to 574 zł. Średni koszt komunikacyjnego ubezpieczenia Auto Casco w IV kwartale 2021 r. wyniósł 826 zł. W podobnym okresie rok wcześniej było to 774 zł. Ceny wzrosły zatem tylko o 6,7 procent. To mniej niż wynosi obecnie inflacja, która w listopadzie w Polsce dobiła do blisko 8 procent w skali roku, a prognozy mówią, że wiosną może osiągnąć 9 proc.

- Począwszy od połowy 2017 roku, ceny ubezpieczeń OC sukcesywnie spadają. W latach 2018-2020 obniżki były istotne i wynosiły między -6,1% do nawet – 8,3 % rok do roku. Obecne stawki OC są około 25% niższe od wyceny polis z 2017 r. Wynika to z ostrej konkurencji cenowej – mówi Klaudia Szewczyk - z CUK Ubezpieczenia w Tarnowskich Górach.

Nie tylko cena się liczy

Cena jest oczywistym czynnikiem istotnie wpływającym na decyzję o wyborze polisy. Jednak szczególnie w przypadku ubezpieczenia AC warto przyjrzeć się też i porównać zakres ubezpieczenia. Istotny jest także zakres assistance. Analizując różne oferty można znaleźć wartościowe i przydatne assistance w cenie pakietu OC AC lub przy niewielkiej dopłacie.

Inflacja sprawia, że przy wyborze ubezpieczenia komunikacyjnego ważniejsze niż kiedykolwiek jest także sprawdzenie sumy ubezpieczenia. Używane samochody z powodu braku nowych pojazdów szybko drożeją, więc niska suma ubezpieczenia to ryzyko wypłaty, która nie pozwoli na zakup samochodu podobnej klasy np. po kradzieży lub szkodzie całkowitej.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy