Co zrobić na bielskiej ulicy 11 Listopada?

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 08.07.2022 13:32, fot. Jacek Kachel Wydział Prasowy UM w BB
Co zrobić, aby dawna ulica Gówna w Białej, a dzisiaj ul. 11 Listopada w Bielsku-Białej odzyskała swój blask zastanawiano się podczas spotkania w ramach Projektu 11.11.
Co zrobić na bielskiej ulicy 11 Listopada?

7 lipca Fundacja Ludzie-Innowacje-Design oraz Urząd Miejski w Bielsku-Białej zorganizowali spotkanie z mieszkańcami miasta dotyczące sposobu na ożywienie ulicy 11 Listopada w Bielsku-Białej. Rozpoczęło je wspólne przejścia ulicą w ramach historycznego spaceru, którego przewodnikiem był Jakub Krajewski z Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Po spacerze uczestnicy spotkali się w kawiarni Flat white cafè przy ulicy Barlickiego, gdzie dzielili się swoimi przemyśleniami i pomysłami związanymi z tym kwartałem miasta. W spotkaniu uczestniczył m.in. były zastępca prezydenta Zbigniew Michniowski.

Zebrani przedsiębiorcy zwracali uwagę na to, że stale rosnące czynsze nie dają możliwości utrzymania się najemcom, przy małej liczbie osób odwiedzających tę ulicę. Kolejnym problemem są bezdomni, którzy zaczepiają przechodniów, i załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne, gdzie popadnie. To jeden z powodów, że wieczorami ulice w tym rejonie - łącznie z ulicą 11 Listopada - pustoszeją.

W ramach pomysłów na ożywieniu ulicy pojawiły się propozycje związane z działalnością artystyczną - muzyków, malarzy, rękodzielników - oraz miejscami wystaw. Takim miejscem spotkań ma być nowy Punkt 11, który oficjalnie rozpocznie swoją działalność na początku września. Zwracano też uwagę na to, aby w górnej części ulicy11 Listopada stworzyć park/ deptak oraz aby w te miejsca zapraszać turystów. To zaledwie kilka pomysłów, które zaprezentowali zgromadzeni.

O tym, że ulica 11 Listopada nie jest pozostawiona sama sobie, najlepiej świadczą remonty tam prowadzone. Między innymi remontowana jest kamienica przy ul. Ratuszowej 2, w której mieścił się dawny ratusz, trwa też rewitalizacja placu Wojska Polskiego - docelowo na tym do tej pory betonowym parkingu pojawią się drzewa, a teren będzie miejscem organizacji koncertów i różnego rodzaju imprez masowych, które w ten rejon miasta sprowadzą większą liczbę odwiedzających.

Warto przypomnieć, że przedsięwzięcia związane z ożywieniem ulicy 11 Listopada realizowane są w ramach projektu Arting, jako działanie pod nazwą Projekt 11.11. Do tej pory Arting był konkursem wzornictwa przemysłowego, a od tego roku jego formuła została rozszerzona także o działania dotyczące sfery społecznej. Czas pokaże, jakie będą tego wymierne efekty.

źródło: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy