Gniazda gotowe na przylot bocianów

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 16.02.2022 14:42, foto: TAURON Dystrybucja
Wiele gniazd znajduje się na słupach energetycznych.
Gniazda gotowe na przylot bocianów

Co roku w sezonie jesienno-zimowym, gdy bocianów nie ma w Polsce, energetycy z TAURON Dystrybucja prowadzą prace pielęgnacyjne i montują platformy dla bocianów w około 200 miejscach. Nowe gniazda wynoszone są powyżej przewodów, którymi płynie prąd.

- Bociany coraz chętniej zakładają gniazda na słupach energetycznych, ponieważ czują się na nich bezpieczne. W praktyce nie jest to miejsce idealne dla ptaków, ponieważ przebywają w bliskim sąsiedztwie przewodów pod napięciem i mogą ulec porażeniu. Poza tym duże i ciężkie konstrukcje gniazd mogą niebezpiecznie obciążać słupy i uszkadzać przewody. Dlatego przeglądamy gniazda i wybieramy te, które wymagają interwencji. Reagujemy też na zgłoszenia od mieszkańców i sympatyków ptaków. Wszystko po to, aby zminimalizować zagrożenia dla bocianów oraz zapewnić bezawaryjną pracę linii energetycznych i niezakłócone dostawy prądu – mówi rzecznik prasowa TAURON Dystrybucja Ewa Groń.

Zdarza się, że gniazda są uszkadzane podczas burz i silnych wiatrów. Tak było w kilku miejscach podczas ostatnich bardzo intensywnych wichur, które przeszły nad Polską. Jeżeli gniazdo spadło ze słupa albo jeżeli zostało uszkodzone przez wiatr lub niesione przedmioty, można to zgłosić do spółki. Miejsca wymagające interwencji energetyków można zgłaszać na specjalnego maila [email protected].

Bociany powinny pojawić się w Polsce w połowie marca.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy