Graby oraz kwiaty na bielskich ulicach

Region, Bielsko-Biała, MAGAZYN, Wiadomości, 28.05.2021 16:50, PG
Będzie przyjemniej na ul. 11 listopada.
Graby oraz kwiaty na bielskich ulicach

Ulica 11 listopada będzie miała nowe drzewka. Około dwumetrowe graby kolumnowe zostały właśnie posadzone w specjalnie do tego przygotowanych dużych, stalowych donicach ustawionych wzdłuż głównego deptaka w mieście. Graby w donicach pojawiły się też na placu św. Mikołaja.

Posadzenie 15 grabów w tych lokalizacjach to efekt jednego z ubiegłorocznych ogólnomiejskich projektów Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej pod nazwą 332 drzewa i 5 gałęzi. Do tej pory w przestrzeni miejskiej w ramach tego zadania posadzono prawie 2/3 tej liczby drzew. Wszystkie to bardzo duże, kilkumetrowe rośliny. Reszta nasadzeń z projektu odbędzie się w mieście jesienią tego roku.

- Posadzenie drzew w donicach na deptaku ul. 11 Listopada - od mostu do ul. Norberta Barlickiego - to jedyna szansa na drzewa w tej lokalizacji. Wszystko przez gęstość podziemnego uzbrojenia terenu. Mieliśmy do wyboru albo w donicach, albo w ogóle. Więc są – drzewa to efekt budżetu obywatelskiego, donice były natomiast zaplanowane w budżecie Wydziału Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego – mówi ogrodnik miejski Dariusz Gajny.

Nie zabraknie też kwiatów. Na ul 11 listopada posadzone zostaną heliotropy, trawy ozdobne, ipomee, żeniszki, bakopy i jaśminy. Z kolei na placu św. Mikołaja zasadzone zostaną - kanny, cynie, trawy ozdobne, pelargonie rabatowe, starce, aksamitki wyniosłe, ipomey, uczep, bakopy, jaśminy i sundavillie. Tu poza kwiatami w donicach z drzewami ustawiono również mniejsze donice tylko z samymi kwiatami. Jest ich 15 i pasują stylistyką do dużych donic.

- Drzewa w donicach będą na pewno rosły przez parę lat, jeśli po pewnym czasie okaże się, że są one za małe to wysadzimy drzewa do gruntu na terenie miasta, a w donicach posadzimy kolejne – mówi D. Gajny.

Projekt 332 drzewa i 5 gałęzi jest też realizowany na innych płaszczyznach. Miasto właśnie podpisało umowę z wykonawcą dokumentacji na stworzenie projektów terenów zielonych przy ul. Jana Kochanowskiego i ul. Stanisława Konarskiego oraz rozbudowę Skweru Marzeń na osiedlu Wojska Polskiego. W najbliższym czasie odbędzie się kolejny przetarg na budowę Parku – Lapidarium na terenie cmentarza żydowskiego przy ul. Cieszyńskiej. Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji wybrał też wykonawcę budowy strefy biegów przeszkodowych OCR przy skrzyżowaniu al. Armii Krajowej i ul. Zygmunta Drobniewicza, która również jest częścią projektu 332 drzewa i 5 gałęzi. Strefa powinna powstać do października tego roku.

źródło: UM Bielsko - Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy