Ile jest schronów w Bielsku-Białej?

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 23.03.2022 10:38, fot. Jacek Kachel Wydział Prasowy UM w BB
Bielski ratusz wyliczył, że aktualnie w schronach na terenie miasta jest miejsce dla 130 tys. osób
Ile jest schronów w Bielsku-Białej?

Wydarzenia z ostatnich tygodni zmuszają nas do przewartościowania swoich priorytetów. Zadajemy sobie pytania, które jeszcze miesiąc temu uznalibyśmy za czysto teoretyczne. Jednym z nich jest pytanie o schrony bojowe.


Wg ewidencji, na terenie Bielska-Białej znajdują się 103 budowle ochronne dla 13.030 mieszkańców miasta - to ok. 7.6 proc. mieszkańców.

Oto ich lista:

Budowle ochronne pod budynkami mieszkalnymi - 68 obiektów
- rejon dzielnicy Leszczyny - 4 budowle ochronne,
- rejon ul. Komorowickiej - 4 budowle ochronne,
- rejon Osiedla Złote Łany - 5 budowli ochronnych,
- rejon Osiedla Śródmieście - 13 budowli ochronnych,
- rejon Osiedla Grunwaldzkiego - 22 budowli ochronnych,
- rejon Osiedla Piastowskiego - 20 budowli ochronnych.

2. Budowle ochronne pod budynkami użyteczności publicznej - 8 obiektów.

3. Budowle ochronne pod budynkami na terenie zakładów pracy- 27 obiektów.

Zgodnie z prawem, nadzór nad zasobami budownictwa ochronnego w Bielsku-Białej realizowany jest na podstawie wytycznych szefa obrony cywilnej kraju. Ewidencja budowli ochronnych w mieście jest na bieżąco aktualizowana w porozumieniu z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Właściciele, administratorzy oraz zarządcy obiektów znają lokalizację budowli ochronnych oraz posiadają klucze umożliwiające wejście do obiektów.


Trzeba jednak pamiętać, że większość budowli ochronnych w mieście powstało w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. W związku z wysokimi kosztami utrzymania, zarządcy i właściciele budynków, w których znajdują się takie budowle, rezygnują z utrzymywania w pełnej sprawności budowli i urządzeń specjalnych. W efekcie z roku na rok zmniejsza się ich wartość użytkowa i ochronna. Znaczny wpływ na taki stan rzeczy ma także brak przepisów prawa dotyczących finansowania remontów i utrzymania budowli ochronnych.

Na terenie miasta wytypowano ponadto 575 obiektów i miejsc przeznaczonych do planowanego ukrycia dla ludności w razie zagrożenia. Są to:

Przekwalifikowane na ukrycia do doraźnego przygotowania, budowle ochronne, które utraciły część właściwości ochronnych - 22 obiekty dla 1630 osób.
Placówki oświatowe - 30 obiektów dla 7800 osób.
Budynki użyteczności publicznej - 30 obiektów dla 6100 osób.
Budynki mieszkalne - 384 obiekty dla 97.870 osób.
Parkingi podziemne - 7 obiektów dla 2100 osób.
Przejścia podziemne - 10 obiektów dla 2000 osób.
Miejsca pod planowane szczeliny przeciwlotnicze - 40 obiektów dla 4000 osób.
Schrony przeciwlotnicze z okresu II wojny światowej pod budynkami - 52 obiekty dla 8750 osób.
Ewidencja nie obejmuje piwnic budynków w zabudowie jednorodzinnej i szeregowej.

We wszystkich tych obiektach znajdzie schronienie 130 tys. bielszczan, czyli 75 proc. populacji miasta (wg stanu na dzień 31 grudnia 2021 r.).

Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej informuje, że w przypadku wprowadzenia wyższych stanów gotowości obronnej państwa, obiekty zostaną odpowiednio oznakowane, ich lokalizacja zostanie udostępniona.

źródło: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy