Kolejny tir z pomocą dotarł z Bielska-Białej na Ukrainę

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 29.06.2022 21:06, INFORMACJA PRASOWA
Kolejnego tira z pomocą humanitarną wysłało Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej do Ukrainy.
Kolejny tir z pomocą dotarł z Bielska-Białej na Ukrainę


Do zaprzyjaźnionego powiatu czerniowieckiego trafiło ok. 17,5 t żywności i towaru, którego tam brakowało. Powiat bielski odpowiedział też na apel Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz na prośbę duchowieństwa ze Lwowa. Pomagamy dzięki wsparciu finansowemu naszego niemieckiego partnera- powiatu Rhein-Erft.

- Rozmawialiśmy wcześniej ze stroną ukraińską, więc w transporcie który dotarł do Kicmania znalazło się to, o co prosili nasi partnerzy. Kupiliśmy m.in.: prawie 900 bochenków chleba wojskowego z datą ważności do 2024 r., gotowe dania jednogarnkowe, takie jak: pulpety, bigos, flaki i gołąbki, zupki instant, pasztety, kaszkę dla niemowląt oraz wodę mineralną - mówi Marek Rączka, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego w bielskim starostwie. Na wschód trafiły także: leki przeciwbólowe, opaski uciskowe do tamowania dużych krwotoków oraz ciśnieniomierze, pulsoksymetry i glukometry, a także: pampersy, pościel, ręczniki, koce i śpiwory oraz świeczki i zapałki. W kompletowaniu transportu pomógł lokalny przedsiębiorca. Firma „Klimors” z Kóz przekazała dla Ukrainy 20 schładzarek na żywność.

Przekazane dary trafiają do migrantów wewnętrznych, którzy znaleźli schronienie w powiecie czerniowieckim oraz w miejsca, gdzie toczą się zacięte walki. - Stowarzyszenie, z którym współpracujemy organizowało dotąd transporty humanitarne m.in. do Mariupola i okolic oraz do Charkowa- mówi naczelnik Marek Rączka.

Powiat Bielski kupił 2 spawarki z osprzętem i częściami zamiennymi, które pomogą w odbudowie zmasakrowanej przez rosyjskich najeźdźców Buczy. To odpowiedź na apel Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

Bielskie starostwo kupiło także w ostatnim czasie żywność za ponad 50 tys. zł. Ta pomoc pojechała do Lwowa i okolic, gdzie przebywa mnóstwo migrantów wewnętrznych- Ukraińców którzy uciekają przed działaniami wojennymi ze swoich domów. O takie wsparcie prosił arcybiskup metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki.

Ogromnym wsparciem w tych działaniach jest pomoc naszych partnerów z Niemiec. Powiat Rhein-Erft przekazał dotychczas 95 tys. euro, a także przysłał tira z pomocą humanitarną i transport leków. Z tych środków finansowane jest także paliwo transportów z pomocą, którą organizuje Bielskie Pogotowie Ratunkowe. 3 załadowane busy właśnie dotarły na polsko-ukraińską granicę. Zakupy tylko do powyżej opisanych działań kosztowały ponad 140 tys. zł. Pieniądze pochodziły z darowizny z Niemiec.

źródło: M.Fritz / Powiat BielskiZobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy