Uwaga na przejeździe kolejowym!

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 09.03.2023 09:02,
Służby ciągle obserwują dużą liczbę niebezpiecznych sytuacji w obrębie przejazdów kolejowo-drogowych. W Bielsku-Białej jednym z miejsc, w których do nich dochodzi, jest przejazd w Mikuszowicach Krakowskich w ciągu ulicy Morelowej.
Uwaga na przejeździe kolejowym!

Od początku 2021 roku do końca 2022 roku na przejeździe kolejowo-drogowym kategorii B na ulicy Morelowej - w bezpośrednim sąsiedztwie przystanku kolejowego Bielsko-Biała Mikuszowice – czterokrotnie zdarzyło się, że pociąg Kolei Śląskich przejechał obok samochodu zamkniętego w obszarze przejazdu. Nie trzeba dużej wyobraźni, aby pomyśleć, czym takie spotkanie mogłoby się skończyć.

Powodem incydentów na przejeździe było zignorowanie przez kierowców przepisów ruchu drogowego. Wjazd na przejazd w momencie nadawania przez sygnalizatory świetlne sygnałów zakazujących wjazdu skutkował utknięciem aut pomiędzy opuszczonymi zaporami. Tylko dlatego, że obszar pomiędzy szynami a rogatką jest w tym miejscu wystarczający do zatrzymania samochodu osobowego, dotychczas nie doszło do kolizji pociągu z samochodem.

Pytanie, jak długo jeszcze tego typu zdarzenia będą kończyć się szczęśliwie? Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że to igranie z życiem i zdrowiem nie tylko własnym, ale wszystkich uczestników kolizji na przejeździe.

Przedstawiciele Śląskich Kolei często obserwują, że kierowcy, nie znając zasad działania automatycznych zabezpieczeń przejazdów kolejowo-drogowych, liczą na możliwość łatwego wyłamania rogatki przejazdowej w krytycznych sytuacjach i zjechania z obszaru przejazdu przed nadjechaniem pociągu.

Zgodnie z danymi Urzędu Transportu Kolejowego, w województwie śląskim na czynnie eksploatowanych liniach kolejowych zlokalizowanych jest 980 przejazdów kolejowo-drogowych. 535 takich skrzyżowań prócz standardowych znaków drogowych posiada dodatkowe zabezpieczenie - sygnalizację świetlną i/lub rogatki. W ostatnich latach spółka Koleje Śląskie - wiodący przewoźnik pasażerski w województwie - odnotowuje dużą liczbę zdarzeń kolejowych w obrębie przejazdów kolejowo-drogowych. W wyniku ich analizy ustalono, że do incydentów o takim charakterze najczęściej dochodzi na 13 takich przejazdach. Jednym z nich jest przejazd na ul. Morelowej.

Przed przejazdami kolejowo-drogowymi lepiej zwolnić i zatrzymać się, nawet tracąc kilka chwil, niż wykazać się brakiem rozwagi i stracić życie.

źródło: YUM Bielsko-Biała, fot. Aleksander Szałajko/wydział Prasowy UMBB

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy