Żaby na placu Wojska Polskiego

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 09.12.2022 10:23,
Na remontowanym placu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej zaprezentowano gipsową makietę żaby w skali 1:1. Grający na flecie płaz to jedna z dwóch żabich postaci, które - docelowo wykonane z brązu - upiększą to miejsce.
Żaby na placu Wojska Polskiego

Żaby w oczywisty sposób nawiązują do tych, które zdobią przyległą do placu secesyjną kamienicę – zwaną zresztą Pod Żabami.

Pierwszą gipsową makietę żaby przywiózł do Bielska-Białej jej twórca, poznański artysta rzeźbiarz Grzegorz Godawa. Prezentacja makiety to jeden z etapów powstawania docelowych rzeźb.

Pracownicy miejskich służb odpowiedzialni za inwestycję na placu Wojska Polskiego wraz z zastępcą prezydenta miasta Przemysławem Kamińskim mogli skonsultować z rzeźbiarzem szczegóły związane z posadowieniem figur i detalami ich wyglądu.

Żaby zostaną zainstalowane w narożnikach powstającej na placu fontanny. Pokazany 8 grudnia żabi flecista będzie występował na stojąco, opierając jedną z płetwiastych nóg o niewielką beczkę. Baryłeczka to element zaczerpnięty z oryginalnej płaskorzeźby zdobiącej kamienicę Pod Żabami. Element przy okazji ułatwia stabilne mocowanie rzeźby do podłoża. Druga żaba, której makieta jeszcze powstaje, zasiądzie na krawędzi fontanny, a w łapce trzymać będzie parasol.

Po zatwierdzeniu ostatecznego wyglądu makiet, poznański artysta będzie mógł przystąpić do tworzenia żabich figur odlanych z brązu. Efekt końcowy bielszczanie zobaczą podczas uroczystego otwarcia placu.

Planowane zakończenie modernizacji jest przewidziane na luty 2023 roku. Inwestycja warta 17,6 mln zł jest współfinansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dofinansowanie wynosi 4,2 mln zł.

Plac Wojska Polskiego całkowicie zmieni swoje oblicze. Teren będzie bardziej przyjaznym mieszkańcom i turystom. W jego obrębie pojawią się więc ogródki gastronomiczne, trakt spacerowy, ławeczki oraz fontanna i elektroniczny fortepian. Wszystkiego dopełni płożąca zieleń wkomponowana w elementy małej architektury oraz dwa rzędy drzew zasadzonych po wschodniej i zachodniej stronie placu.

źródło: UM Bielsko-Biała, foto: fot. MZD w Bielsku-Białej


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy