reklama

Kolizja osobówki z hulajnogą

Region, Bielsko-Biała, Na sygnale, Wiadomości, 11.03.2022 16:05,
W czwartek około godziny 16.40 w Bielsku-Białej na skrzyżowaniu ulic Piastowskiej i Listopadowej doszło do niebezpiecznie wyglądającego zdarzenia.
Kolizja osobówki z hulajnogą

34-letnia kierująca osobowym saabem skręcając, zignorowała obowiązek zatrzymania się wynikający ze strzałki warunkowej i potrąciła dwie kobiety w wieku 22 i 26 lat poruszające się jednocześnie hulajnogą elektryczną, które przejeżdżały przez przejście dla pieszych.

Jedna z kobiet trafiła na diagnostykę do szpitala z podejrzeniem urazu kręgosłupa. Na szczęście okazało się, że nikt nie doznał obrażeń zagrażających życiu, a zdarzenie zostało zakwalifikowane przez mundurowych z drogówki jako kolizja drogowa. Wszyscy uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi, kierująca osobówką ma uprawnienia do kierowania.

Według wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia kierująca osobówką nie ustąpiła pierwszeństwa pieszym, natomiast kierująca hulajnogą złamała przepis zakazujący przewożenia pasażerów oraz złamała zakaz przejeżdżania przez przejście dla pieszych. Sprawę wyjaśnią policjanci z wydziału prewencji bielskiej komendy.

Policja przypomina przepisy dotyczące poruszania się na hulajnogach elektrycznych

Zarówno hulajnoga elektryczna, urządzenie transportu osobistego, jak też urządzenia wspomagające ruch zyskały w ustawie – Prawo o ruchu drogowym swoją definicję, a osoby je użytkujące mają zarówno prawa, jak i obowiązki. Należy podkreślić, że hulajnoga elektryczna i urządzenie transportu osobistego w znowelizowanych przepisach mają status pojazdu.

Kto może poruszać się na i jakie musi mieć uprawnienia?

Dzieci do 10 roku życie mają zakaz poruszania się na hulajnogach elektrycznych, z wyjątkiem strefy zamieszkania, gdy są pod opieką osoby dorosłej. Pomiędzy 10 a 18 rokiem życia dzieci muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 bądź T. Osoby pełnoletnie nie muszą posiadać żadnych uprawnień.


Gdzie i jak należy się poruszać?

Jeżdżąc hulajnoga elektryczną mamy obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku braku drogi dla rowerów sprawa jest bardziej skomplikowana. Po jezdni na hulajnodze elektrycznej możemy się poruszać, tylko gdy ruch pojazdów na danej drodze odbywa się z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h. Natomiast chodnikiem, gdy prędkość na danej drodze jest większa niż 30 km/h.

Z jaką prędkością możemy się poruszać i jak się mamy zachowywać wobec pieszych?

Obecne przepisy określają maksymalną prędkość, z jaką możemy się poruszać na hulajnodze elektrycznej, która w przypadku drogi dla rowerów i jezdni wynosi 20 km/h. Na chodniku mamy obowiązek jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.

Czego nie wolno jeżdżąc na hulajnodze elektrycznej?

Podróżując na hulajnodze elektrycznej nie ciągnąć i holować innych pojazdów, przewozić innych osób, zwierząt czy ładunku. Zabronione jest również kierowanie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

Gdzie można zostawić hulajnogę po skończonej podróży?

Przepisy w tym zakresie są bardzo precyzyjne. Dopuszcza się postój hulajnogi elektrycznej na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym. W przypadku braku takiego miejsca hulajnogę elektryczną można pozostawić jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni, równolegle do jej krawędzi. Należy pamiętać, że w miejscu takim nie może obowiązywać zakaz postoju lub zatrzymywania, a także że szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 metra.

źródło: KMP Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy