Będą nowe dotacje na wymianę piecy

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 10.03.2022 12:06,
Ponad 3 mln złotych z pieniędzy Unii Europejskiej uzyskał Urząd Miejski Bielska-Białej na kolejną edycję programu likwidacji starych pieców na paliwa stałe i zastąpienie ich ekologicznymi źródłami ciepła. Pozwoli to na wymianę starych pieców w 260 jednorodzinnych budynkach mieszkalnych w Bielsku-Białej.
Będą nowe dotacje na wymianę piecy

7 marca Miasto Bielsko-Biała podpisało umowę o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w wysokości ok. 3,1 mln zł na realizację projektu Likwidacja starych źródeł ciepła na paliwa stałe w Bielsku-Białej - etap I w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Działanie 4.6 Czyste powietrze.

Projekt będzie realizowany w formule grantowej i dotyczy wymiany indywidualnych źródeł ciepła opalanych paliwem stałym na nowe źródła ciepła, rozumiane jako węzeł cieplny podłączony do sieci ciepłowniczej, a jeśli jego zastosowanie jest niemożliwe lub nieuzasadnione ekonomicznie - źródło ciepła spełniające standardy niskoemisyjne zasilane gazem, energią elektryczną, pompą ciepła.

Budynki objęte projektem charakteryzują się minimalnym standardem efektywności energetycznej. Łącznie w ramach projektu zostaną wymienione źródła ciepła opalane paliwem stałym w 260 jednorodzinnych budynkach mieszkalnych położonych w Bielsku–Białej (łącznie 297 przestarzałych źródeł ciepła).

Stare piece zostaną zastąpione:
• 199 indywidualnymi źródłami ciepła opalanymi gazem,
• 57 pompami ciepła,
• 4 elektrycznymi źródłami ciepła.

Realizacja projektu potrwa do końca 30 grudnia 2023 r.

Głównym celem projektu jest poprawa jakości powietrza w tym ograniczenie emisji CO2 oraz pyłu PM10 na terenie Miasta Bielska-Białej. A cele szczegółowe to:
• wymiana przestarzałych indywidualnych źródeł ciepła na źródła mniej emisyjne w 260 budynkach na terenie miasta,
• wzrost zadowolenia bielszczan za sprawą uruchomienia instrumentu wsparcia finansowego,
• realizacja polityki regionalnej województwa śląskiego (tzw. Uchwały antysmogowej),
• poprawa jakości życia mieszkańców Bielska-Białej.

Bielsko-Biała ubiega się również o dofinansowanie II etapu przedsięwzięcia dot. likwidacji starych źródeł ciepła na paliwa stałe na kwotę dofinansowania ok. 2,68 mln zł.

źródło: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy