Sezon na wiosenne pożary. Apel strażaków

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Na sygnale, Wiadomości, 20.03.2023 10:12,
Rozpoczął się sezon na wypalanie traw. Strażacy w Bielsku-Białej i powiecie bielskim do tej pory interweniowali już kilkanaście razy. Tylko wczoraj trawy płonęły czterokrotnie w Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach oraz Rybarzowicach. Na szczęście nit nie został ranny.
Sezon na wiosenne pożary. Apel strażaków

W ubiegłym roku w okresie od marca do czerwca strażacy gasili pożary suchych traw i zarośli ponad 120 razy.

Straż pożarna apeluje, żeby nie wypalać traw. Jest to bardzo niebezpieczne dla ludzi, mienia, a także dla przyrody, gdyż taki pożar jest bardzo trudny do opanowania. Dlatego też grożą za to wysokie kary: grzywna, areszt, a nawet 8 lat więzienia. Co więcej, jeśli konsekwencje będą poważniejsze, a wypalanie traw doprowadzi do pożaru, który zagrozi życiu lub zdrowiu wielu osób albo spowoduje duże straty materialne, wtedy można pójść za to do więzienia nawet na 10 lat.

Pożary traw na nieużytkach, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków ratowniczych. Każda tego typu interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w gaszenie pożarów traw na łąkach i nieużytkach, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw, nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą bardzo potrzebni.

źródło: PSP Bielsko-Biała, foto: mł. asp. Łukasz Rutkwski

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy