Władze przypominają: gdy zawyje syrena - trzeba się ewakuować z plaży!

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Na sygnale, Wiadomości, 28.06.2022 08:33,
Jeśli ktoś będąc nad Sołą usłyszy dwa ciągłe sygnały dźwiękowe, to powinien szybko się ewakuować w bezpieczne miejsce.
Władze przypominają: gdy zawyje syrena - trzeba się ewakuować z plaży!

Władze gminy Kęty przypominają wszystkim, którzy w tych dniach wypoczywają nad Sołą w Kętach: gdy zawyje syrena trzeba się ewakuować z plaży.

Wyjąca syrena to znak, że z zapory w gminie Porąbka spuszczana jest woda. Wkrótce podnosi się poziom rzeki na całym odcinku poniżej zapory. A to oznacza, że popularne wśród plażowiczów wysepki na Sole znajdują się pod wodą!

Władze gminy Kęty przypominają, że normalnie rzeką spływa około 7 metrów sześciennych wody na sekundę. W momencie zrzutu w ciągu niespełna pół godziny następuje przyrost do 30 metrów sześciennych na sekundę. Tyle czasu wystarczy, by pod wodą znalazły się wysepki, na których najczęściej wypoczywają plażowicze.

- O zrzutach wody alarmują syreny w Czańcu i jednostce OSP Kęty Podlesie, który słychać w promieniu kilku kilometrów. Jeśli ktoś będąc nad Sołą usłyszy dwa ciągłe sygnały dźwiękowe, to powinien szybko się ewakuować w bezpieczne miejsce. Usłyszeć je można o różnych porach dnia i niestety niemożliwe jest wcześniejsze zaplanowanie zrzutu, dlatego reagowanie na dźwięk syreny jest jedynym sposobem, by uniknąć zagrożenia – wyjaśnia Mateusz Hałat, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Gminy Kęty.

Warto o tym pamiętać nie tylko w wakacje, ale zawsze. Na wiosnę w Kobiernicach sygnały ostrzegawcze zbagatelizowało kilku młodych ludzi. Po tym, jak nagle podniósł się stan poziom rzeki, zostali uwięzieni na jednej z wysepek. Ewakuowali ich strażacy [na zdjęciu]

foto: OSP Kobiernice

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy