Będą rewitalizować cesarską trasę

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Polityka, Gospodarka, MAGAZYN, Wiadomości, 02.04.2021 08:19, PAN
Przedstawiciele władz województw śląskiego i małopolskiego podpisali list intencyjny dotyczący nawiązania współpracy w celu rewitalizacji linii kolejowej nr 97 na odcinku Sucha Beskidzka-Żywiec

Będą rewitalizować cesarską trasę

Strony zadeklarowały podjęcie wspólnych działań na rzecz rewitalizacji odcinka linii kolejowej Sucha Beskidzka – Żywiec (wraz z odtworzeniem mijanki w Hucisku) o łącznej długości ok. 35 km, obejmującego miejscowości powiatu suskiego (woj. małopolskie): Sucha Beskidzka, Stryszawa, Lachowice, Kurów, Hucisko oraz powiatu żywieckiego (woj. śląskie): Pewel Wielka, Jeleśnia, Pewel Mała, Świnna, Żywiec.

- To połączenie jest bardzo ważne nie tylko dla subregionu południowego, ale także ze względów gospodarczych i turystycznych. Dzisiaj ta linia jest niewykorzystana i chcemy przywrócić jej funkcjonalność. Po rewitalizacji planowane są na niej cztery pary pociągów dziennie, co pokazuje zakres tej inwestycji – podkreślał wicemarszałek województwa śląskiego, Dariusz Starzycki.

Szczegółowe zasady współpracy, na rzecz realizacji przedsięwzięcia, w szczególności kwestie związane z jego finansowaniem, a także kwestie organizacji regionalnego transportu kolejowego (zapewnienie przewozów w relacji Kraków Główny – Żywiec w co najmniej minimalnych wymaganiach Programu Kolej Plus) będą przedmiotem ustaleń między Stronami. Przedstawiciele obu regionów podkreślali zgodnie, że ten projekt jest efektem udanej współpracy województw śląskiego i małopolskiego. Co ważne, brak tej współpracy w latach poprzednich przyczynił się do dewastacji linii, która powstawała pod koniec XIX wieku z inicjatywy ówczesnego władcy Galicji, a więc Żywca i Krakowa także Cesarza Franciszka Józefa II.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy