Dobry budżet mimo pandemii

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Polityka, Kultura - Rozrywka, Sport, Gospodarka, MAGAZYN, Wiadomości, 15.12.2020 21:29, PAN
1 miliard 666 milionów 792 tysiące 847 złotych po stronie dochodów i 1 mld 960 mln 874 tys. po stronie wydatków – tak będzie wyglądał budżet województwa na 2021 rok.

Dobry budżet mimo pandemii

- Zdecydowanym priorytetem dla zarządu i Sejmiku jest zrównoważony rozwój Województwa Śląskiego. Przygotowaliśmy rekordowy budżet, w którym aż 39,6 procent wydatków to tzw. wydatki majątkowe. Na inwestycje przeznaczymy ponad 775 mln zł. To dalsza modernizacja Parku Śląskiego i Planetarium Śląskiego. Priorytetowe zadania to również inwestycje drogowe, ochrona zdrowia i działania mające na celu poprawę jakości powietrza. Konsekwentnie zwiększamy wydatki na kulturę. Czekają nas również światowej rangi wydarzenia sportowe na Stadionie Śląskim – podkreśla marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Wydatki na drogi wojewódzkie stanowią prawie 72 proc. wydatków całego działu i jest to o 2 proc. więcej niż w tym roku. Drugie miejsce zajmują wydatki na oświatę i edukacyjną opiekę wychowawczą. Trzecie miejsce to wydatki na administrację publiczną. Pomoc od województwa otrzymają w przyszłym roku gminy utrzymujące się przede wszystkim z turystyki. Pandemia w dużej mierze pomniejszyła wpływy do ich budżetów. W pierwszym kwartale wsparcie mają uzyskać gminy górskie, w drugim – gminy jurajskie. Wymieniona kwota pomocy to 100 mln zł.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy