Góry mają być jeszcze bardziej dostępne

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Polityka, Gospodarka, MAGAZYN, Wiadomości, 18.09.2021 07:58, PAN
O perspektywach górskiej turystyki społecznej w województwie śląskim rozmawiano w trakcie konferencji, która odbywała się w Bielsku-Białej.

Góry mają być jeszcze bardziej dostępne

W spotkaniu uczestniczyła Beata Białowąs, członek Zarządu Województwa Śląskiego, a także sekretarz stanu w ministerstwie funduszy i polityki regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- Województwo śląskie ma ogromny potencjał turystyczny i jestem przekonana, że warto współpracować, by te miejsca stały się jeszcze bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Naszym hasłem jest integracja, a nie alienacja. Chcemy słuchać jakie są państwa potrzeby i reagować na nie, bo to wy jesteście najbliżej spraw i problemów osób z niepełnosprawnościami – Beata Białowąs.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak podsumowała trzy lata rządowego Programu „Dostępność Plus”, podczas którego zaangażowano niemal 9 milionów złotych i mówiła o tym, co udało się zrobić, a co jeszcze przed nami.

W dalszej części konferencji Bogumił Kanik, prezes fundacji „Pogranicze bez barier” przekonywał, że dostępność w górach jest szansą na rozwój regionu. Marcin Szczurek, naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR, mówił o doświadczeniach GOPR w górskiej turystyce społecznej. Na zakończenie części merytorycznej Ewa Walus z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego mówiła także o edukacji ekologicznej osób o specjalnych potrzebach. Po konferencji uczestnicy udali się na Szyndzielnię, gdzie brali udział w prezentacji wózków górskich dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Warto przypomnieć, że turystyka społeczna to wszelkie koncepcje i zjawiska związane z udziałem w turystyce grup społecznych o niskich dochodach, możliwe dzięki określonym instrumentom socjalnym. Według Komisji Europejskiej turystyka społeczna to działalność organizowana w niektórych państwach przez stowarzyszenia, spółdzielnie i związki zawodowe, której celem jest zapewnienie możliwości podróżowania jak największej liczbie osób, a w szczególności osobom należącym do najmniej uprzywilejowanych grup społeczeństwa.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy