Inwestycja trudna, lecz niezbędna

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Polityka, Gospodarka, MAGAZYN, Wiadomości, 07.08.2021 07:05, PAN
W Sali Błękitnej Gmachu Sejmu Śląskiego odbyło się spotkanie robocze dotyczące przebiegu modernizacji Drogi Wojewódzkiej nr 948 w rejonie Kobiernic, Czernichowa i Żywca, kluczowej dla układu komunikacyjnego południowej części regionu.

Inwestycja trudna, lecz niezbędna

Prace projektowe trwały ponad cztery lata. W lutym ubiegłego roku wojewoda śląski wydał decyzję zezwalającą na rozpoczęcie tej inwestycji. W kwietniu br. podpisano umowę na realizację przebudowy DW 948, znajdującej się obecnie w fatalnym stanie technicznym, ograniczającym prędkość i jakość podróżowania. Rzutuje przy tym na komfort życia mieszkańców obszarów przyległych, zwłaszcza, że swoje siedziby ma tam wiele lokalnych firm. Kłopot mają także odwiedzający Żywiec i okolice turyści.

Łączna długość odcinków przeznaczonych do remontu to 17,5 km. Pierwsza część robót obejmie 13 km, druga – 4,5 km. Początek prac to skrzyżowanie DW 948 z DK 52 w Kobiernicach. Zakres całości inwestycji obejmuje przebudowę lub budowę właściwie od podstaw wszystkich niezbędnych elementów infrastruktury: jezdni, skrzyżowań, chodników, poboczy, zatok autobusowych, mostów, oświetlenia i odwodnienia.

Z uwagi na specyficzne ukształtowanie drogi na skarpie pomiędzy rzeką Soła, a schodzącymi do rzeki zboczami gór w ciągu DW 948 występują niekorzystne warunki geologiczne oraz liczne osuwiska. Wymaga to całkowitej wymiany konstrukcji wraz ze wzmocnieniem podłoża. Geologiczny układ terenu sprawił, że na odcinkach występowania największego zagęszczenia osuwisk tj. na terenie Międzybrodzia Żywieckiego i zapory w Tresnej, konieczne było zastosowanie tzw. przebudowy uproszczonej polegającej na ograniczeniu zakresu przebudowy do odtworzenia stanu istniejącego.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy