Odszedł wybitny samorządowiec

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Polityka, MAGAZYN, Wiadomości, 14.08.2019 11:00, PAN
Odszedł wybitny samorządowiec
Zbigniew Bylok, były wójt gminy Jaworze i radny Powiatu Bielskiego zmarł 13 sierpnia. Pogrzeb wybitnego samorządowca odbędzie się w najbliższy piątek
o godzinie 14 w Jasienicy.

W tej miejscowości bowiem Bylok się urodził. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Morskiej i choć przez wiele lat pracował w zawodzie, to czmychnął z niego zaraz po tym, jak zmienił się w Polsce ustrój i kształtowała się nasza polska samorządność, bodaj największy cud transformacji ustrojowej. Kochał samorząd i samorząd kochał Jego. Po kilku latach pracy stało się jasne, że to właśnie służba mieszkańcom, a nie kapitański mostek jest powołaniem Byloka. W końcu lat 90. nie wystarczyło zaangażowanie, potrzebna była wiedza, wiedza i jeszcze raz wiedza. Bylok ją miał, tworzył zręby prawa dla całego bielskiego powiatu. W tamtych latach nie można było ściągnąć z internetu wzoru statutu, dokumentu. Trzeba było usiąść, napisać na maszynie. Bylok na tym polu brylował i zyskiwał szacunek.

W 1998 roku rozpoczął swoją czteroletnią kadencję jako radny powiatowy. W latach 1998-2001 był członkiem Zarządu Gminy Jaworze. Jego działalność na rzecz dobra wspólnego, została doceniona przez mieszkańców Jaworza i 10 listopada 2002 roku został wybrany na wójta Gminy Jaworze w pierwszych wyborach bezpośrednich i powszechnych. Funkcję tę pełnił przez dwanaście lat – do 1 grudnia 2014r. Był inicjatorem powstania m.in. nowego gmachu Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej oraz animatorem Ligi Morskiej i Rzecznej w Jaworzu. Ponadto był pomysłodawcą Tężni Zdrojowej i Koralowej Areny. W ogromie zasług należy wymienić również rozpoczęcie budowy kanalizacji sanitarnej – największego projektu inwestycyjnego w dziejach Jaworza. Był wieloletnim członkiem zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz prezesem i założycielem Lokalnej Grupy Rybackiej „Bielska Kraina”. Jako pierwszy odebrał największe odznaczenie przyznawane przez Jaworze - "Zasłużony dla rozwoju Jaworza".

Nikt nie przypuszczał, że Byloka może kiedyś zabraknąć. Wszystkich, tylko nie Jego. Kapitan przecież opuszcza statek jako ostatni... Cześć Jego Pamięci!

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy