reklama

Powiat bielski będzie współpracował z powiatem poznańskim

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Polityka, Wiadomości, 29.08.2022 14:09,
Starosta bielski Andrzej Płonka podpisał list intencyjny, zapowiadający współpracę z powiatem poznańskim.
Powiat bielski będzie współpracował z powiatem poznańskim

Byłby to pierwszy krajowy partner bielskiego samorządu.

- Szukamy wzorców za granicą, a przecież wiele możemy nauczyć się od siebie nawzajem tu w kraju. Tym bardziej, że łączą nas te same zadania i co za tym idzie wspólne problemy – mówi starosta bielski Andrzej Płonka o planach współpracy z powiatem poznańskim. W Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej podpisano list intencyjny w tej sprawie. Kolejnym krokiem ma być umowa o współpracy. Byłby to pierwszy krajowy partner powiatu bielskiego.

W powiecie bielskim gościły delegacje z powiatów: poznańskiego i strzeleckiego. Goście zwiedzili Szczyrk, poznając historię skoków narciarskich w niedawno otwartym Muzeum Górskim i wyjeżdżając na kompleks skoczni narciarskich Skalite. Zimową stolicę Polski oglądali także ze szczytu Skrzycznego. Samorządowcy usłyszeli, jak funkcjonuje Komunikacja Beskidzka, czyli dawny bielski PKS, gościli także w Bielskim Parku Technologicznym Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji w Kaniowie. Goście z Wielkopolski i Opolszczyzny poznali uroki okolicy, biorąc udział w rejsie stateczkiem po Jeziorze Żywieckim.

W podpisanym „Liście intencyjnym o woli nawiązania współpracy partnerskiej między Powiatem Poznańskim, a Powiatem Bielskim” są zapisy m.in. o dzieleniu się doświadczeniami w dziedzinie edukacji, służby zdrowia, pomocy społecznej, geodezji i kartografii, a także współpracy między placówkami oświatowymi oraz tworzeniu warunków do kooperacji podmiotów gospodarczych.

- Jest to usankcjonowanie tego, co robimy od dawna. Starosta bielski jest prezesem Związku Powiatów Polskich, ja także będąc wiceprezesem mocno angażuję w sprawy związku. Wspólnie działamy na rzecz wszystkich powiatów w Polsce. Chcemy, żeby ta nasza dobra współpraca (starostów) przełożyła się także na działania między naszymi powiatami – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

Szczegóły współpracy ma doprecyzować umowa, podpisana w najbliższej przyszłości.

Powiat bielski ma obecnie 5 partnerów samorządowych w: Niemczech, Ukrainie, Francji, na Węgrzech i Słowacji.

info: M. Fritz / Powiat BielskiZobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy