Sukces gminy Jasienica

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Polityka, Gospodarka, MAGAZYN, Wiadomości, 13.08.2021 16:04, PAN

Uroczysty charakter miało podpisanie umów w programie „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”. Gminę Jasienica reprezentował wójt Janusz Pierzyna.


Sukces gminy Jasienica

Uroczystość odbyła się w Otwocku, a zorganizowało ją Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wśród gości był minister klimatu Michał Kurtyka, wiceminister i Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio, wiceminister i Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska, a także prezes Funduszu prof. Maciej Chorowski. Ze strony Funduszu umowę na dofinansowanie projektu „Wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych Jasienica GT-1 w miejscowości Grodziec” podpisał wiceprezes NFOŚiGW Dominik Bąk.– Pieniądze pozwolą nam zrealizować bardzo ważny projekt, który przyspieszy rozwój tej części naszej gminy w ramach Jasienickiego Kurortu Zamkowego – wyjaśnił wójt Janusz Pierzyna po podpisaniu umowy z Funduszem.

Projekt Jasienicy znalazł się na 8. miejscu najwyżej ocenionych wniosków z całej Polski o dofinansowanie. Łącznie Fundusz wybrał 15 podobnych projektów. Pieniądze z programu priorytetowego „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” przeznaczone są na wykonanie prac i robót geologicznych związanych z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż wód termalnych w celu ich gospodarczego wykorzystania. W przypadku projektu Jasienicy chodzi o pełne pokrycie kosztów, szacowanych na blisko 15 mln zł, wierceń i towarzyszących im specjalistycznych badań.

14 866 786 zł pozwoli na wykonanie do głębokości prawie 2 km otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych „Jasienica GT-1”. Wiercenie zaplanowano metodą obrotową z zastosowaniem urządzenia wiertniczego i płuczki wiertniczej odpowiedniej do rodzaju skał. Pracom będzie towarzyszyło wykonanie dokumentacji hydrogeologicznej, zawierającej wyniki badań polowych i laboratoryjnych, a także opis budowy geologicznej oraz analizy warunków hydrogeologicznych. Tak skompletowana dokumentacja umożliwi starania o zatwierdzenie zasobów wód termalnych oraz pozwoli na wystąpienie o koncesję na eksploatację. Projekt będzie realizowany w latach 2021-2024.

Ciepłe źródła geotermalne w Grodźcu mogą stanowić element programu budowy kompleksu turystyczno-rekreacyjno-rehabilitacyjnego, zapisanego w projekcie „Jasienicki Kurort Zamkowy” i wpisanego do rządowego przedsięwzięcia Narodowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jako program Beskidzkiego Centrum Narciarstwa. Geotermia w Grodźcu będzie mogła zostać wykorzystana w basenach z ciepłą i leczniczą wodą, a także do ogrzewania domów i obiektów użyteczności publicznej w całym rejonie.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy