reklama

Ten rok należy do górali

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Polityka, Kultura - Rozrywka, MAGAZYN, Wiadomości, 19.05.2021 14:55, PAN
W Radziechowach (powiat żywiecki) zainaugurowano obchody Roku Górali
Ten rok należy do górali

W uroczystej inauguracji roku, która odbywała się w Domu Ludowym w Radziechowach, uczestniczył marszałek Jakub Chełstowski, członek Zarządu Województwa Beata Białowąs i radni wojewódzcy, Agnieszka Biegun i Ewa Żak, a także przedstawiciele Związku Podhalan i wójt gminy Radziechowy Wieprz, Maciej Mika.

Wśród najważniejszych wydarzeń odbywających się w Roku Górali znajdą się wystawy związane z tradycjami góralskimi w regionie, koncerty, warsztaty i wydarzenia plenerowe, w tym Majówka na Magurce Wilkowickiej i Redyk na Buczu, czyli tradycyjne „miyszanie owiec”, któremu będą towarzyszyć występy artystyczne, pokazy, warsztaty oraz regionalna kuchnia.

Z wnioskiem o ustanowienie Roku Górali wystąpił Związek Górali Żywieckich i Śląskich Związku Podhalan w Polsce. Zarząd województwa śląskiego przyjął wówczas i przedłużył program Owca Plus do 2027 roku. Celem programu jest aktywizacja gospodarcza i turystyczna oraz wspieranie pasterstwa jako źródła góralskiej kultury. Województwo Śląskie jest też jedynym regionem kraju, w którym można uzyskać kwalifikacje zawodowe w zawodzie juhas i baca.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy