Uczcili bohaterów po góralsku

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Polityka, Kultura - Rozrywka, MAGAZYN, Wiadomości, 16.08.2021 17:07, PAN
Uroczysta msza święta połączona z odpustem oraz festyn regionalny wypełniły obchody 95-lecia istnienia Związku Podhalan na Żywiecczyźnie, których gospodarzem była Milówka, zorganizowane w ramach trwającego Roku Górali.

Uczcili bohaterów po góralsku

Przed rozpoczęciem uroczystości delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem upamiętniającym bohaterską postawę żołnierzy i powstańców śląskich walczących o powrót tych ziem do Macierzy. Po zakończeniu nabożeństwa kolorowy korowód przeszedł ulicami Milówki do amfiteatru, gdzie rozpoczął się regionalny festyn, który wypełnił m.in. koncert pieśni patriotycznych wpisujący się w klimat towarzyszący Świętu Wojska Polskiego. Była również okazja do skosztowania potraw miejscowej kuchni, wystąpił zespół „Istebna”, a także część typowo rozrywkowa: wybór Cepra i Ceperki Roku.

Charakterystyczny dla Górali Żwyieckich jest strój, który w praktyce stanowi kryterium określające zasięg tej grupy oraz kultura duchowa, a także mocno wyodrębniony obszar zasiedlenia. Geograficznie, zachodnia granica jest zarazem pochodną granicy politycznej przez kilka stuleci oddzielającej Żywiecczyznę od Śląska Cieszyńskiego. Górale żywieccy mieli znaczny udział w powstaniu młodszych grup góralskich: Orawiaków czy też Górali Czadeckich. W dużej mierze Żywiecczyzna ogniskuje regionalizm góralski zachodniej części Góralszczyzny Polskiej odgrywając rolę analogiczną do tej, jaką dla całej Góralszczyzny Polskiej odgrywa Podhale.

- Nasz region jest nieodłącznie kojarzony z jego centrum. Województwo Śląskie na ogół nie jest w istniejącym stereotypie utożsamiane z Góralami tymczasem są oni tutaj silnie zakorzenieni. Rok Górali, który został ustanowiony przez Sejmik uchwałą z grudnia ubiegłego roku ma w sobie także pewnego rodzaju nośnik edukacyjny. Cykliczne imprezy, wydarzenia artystyczne promujące i pokazujące góralskie tradycje mają uświadamiać wielowymiarowość województwa, uzupełniać jego definicję – podsumowuje Jan Kawulok, przewodniczący Sejmiku.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy