Uczcili pamięć bohaterów

Region, Bielsko-Biała, Polityka, Wiadomości, 16.08.2019 10:50, PAN
Uczcili pamięć bohaterów
Na cmentarzu wojskowym w Bielsku-Białe jodbyły się uroczystości z okazji Dnia Wojska Polskiego. Obecne były władze samorządowe, politycy z regionu oraz mieszkańcy miasta. Główne uroczystości odbyły się w Katowicach, gdzie świętowano 100 rocznice wybuchu Powstań Śląskich. Dlaczego Wojsko Polskie świętuje 15 sierpnia?

Dzieje się tak od 1992 roku, gdy Sejm podjął stosowną uchwałę w tej sprawie. 15 sierpnia miała miejsce Bitwa Warszawska, Nie trwała dzień, a dłużej, niemniej zeszło się to ze świętem kościelnym ku czci Matki Boskiej. Tak, trzeba było jakieś nadprzyrodzonej siły, by wówczas Polska mogła odnieść zwycięstwo. I odniosła. W efekcie nasz kraj uzyskał 19 lat pokoju i mógł spokojnie się rozwijać. Wielkich bitew i zwycięstw było w naszej historii wiele: Orsza, Kłuszyn, Grunwald, Wiedeń, Beresteczko i wiele innych dawało i daje nam powód do dumy. A jednak "cud nad Wisłą" zostaje nam w pamięci. Może dlatego, że było to tylko 99 lat temu, może dlatego, że tak długo nie wolno było o tej bitwie mówić oficjalnie, może dlatego, że powstrzymaliśmy napór "czerwonej zarazy" za zachodnią Europę , a może dlatego, że manewr z odsieczą znad Wieprza i szarża na tyły wojsk Tuchaczewskiego była typowo polska i zamknęła kilkuwieczną epopeję polskich zwycięskich szarż miażdżących przeciwnika, Niech każdy rozstrzygnie to sam. A my? My świętujmy i nigdy nie zapomnijmy, bo to był do dziś ostatni raz w dziejach, gdy losy Starego Kontynentu zależały od Nas. Polaków.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy