Ukłon dla kultury i tradycji regionu

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Polityka, Kultura - Rozrywka, Gospodarka, MAGAZYN, Wiadomości, 30.08.2021 08:01, PAN
Jeleśnia była gospodarzem XXI w historii dożynek wojewódzkich, które tym razem odbywały się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Dożynkowa tradycja powróciła po rocznej przerwie spowodowanej pandemią.

Ukłon dla kultury i tradycji regionu

W uroczystościach uczestniczyli: marszałek województwa Jakub Chełstowski, poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, przewodniczący Sejmiku, Jan Kawulok, parlamentarzyści oraz radni wojewódzcy. Kolorowy korowód przeszedł na plac przed miejscowym Urzędem Gminy, gdzie rozpoczęła się plenerowa msza święta, której towarzyszyła artystyczna oprawa przygotowana przez Fundację Braci Golec. Po zakończeniu nabożeństwa i okolicznościowych przemów, na scenie wręczono Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego oraz odznaki Zasłużony dla Rolnictwa. Nagrody otrzymali także najlepsi hodowcy owiec, rozstrzygnięto również konkurs wieńców dożynkowych.

- Dożynki to wyjątkowy moment, gdy możemy podziękować rolnikom za ich trud. Docenić wysiłek , którym jest praca rozpisana tak naprawdę na siedem dni tygodnia. Często pełna wyrzeczeń. Tym bardziej, że czas pandemii również bardzo ich doświadczył. Tegoroczne dożynki wojewódzkie splatają się z obchodami Roku Górali, który został ustawiony uchwałą Sejmiku. To ukłon w stronę kultury i tradycji regionu uchwyconych w szerszym kontekście. Możemy dziś przekonać się, jak różnorodne jest Województwo Śląskie, zupełnie inne od kreślonego przez lata stereotypu postrzegania naszego regionu wyłącznie przez pryzmat przemysłu ciężkiego – powiedział marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

Podczas dożynek można było skosztować lokalnych potraw przygotowanych przez miejscowe koła gospodyń wiejskich. Na scenie odbywały się występy regionalnych zespołów ludowych, a gwiazdą wieczoru był zespół Krywań.Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy