Wsparcie dla podtrzymania tradycji

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Polityka, Kultura - Rozrywka, Gospodarka, MAGAZYN, Wiadomości, 21.06.2021 08:32, PAN
W Brennej wręczono umowy podmiotom wyłonionym w konkursie w ramach programu Owca Plus

Wsparcie dla podtrzymania tradycji

Na liście rankingowej w zadaniu nr 1 dotyczącym ochrony przyrody, krajobrazu, hal i polan Beskidów najwyżej uplasowała się Fundacja Partnerstwo Transhumancyjne. Projekt autorstwa fundacji obejmuje właśnie ochronę dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego poprzez prowadzenie wypasu owiec w Beskidzie Śląskim i Żywieckim. Wysokość dotacji to ponad 355 tys. zł. Blisko 96 tys. zł otrzymała Fundacja Dobry Widok za projekt „Beskidzkie owce”, zaś Fundacja na Rzecz Rozwoju Owczarstwa prawie 70 tys. zł na zadanie „Beskidzie Hale czekają na wypas”. W zadaniu nr 2 dedykowanym ochronie przyrody na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej dotację w wysokości 78 tys. zł przyznano Fundacji Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego na projekt „Ochrona siedlisk nieleśnych – wypas owiec i kóz na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej”. W sumie na zadania do realizacji w Beskidach i na Jurze zostanie przeznaczonych 598 654,46 zł.

W drugim konkursie dotację otrzymali: Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Kamesznicy (8 tys. zł na zadanie „Proćpok” XI Pasterska Jesień w Kamesznicy), Stowarzyszenie Sólkiczora (8 tys. zł na zadanie „Po tropie Bacowego Kierpca, czyli jak pasterze owce pasali”), Fundacja Koronki Koniakowskie (ponad 7,9 tys. zł na wełnianą koronkę koniakowską), Fundacja W TO MI GRAJ ( 8 tys. zł na zadanie „Jura na plus!), Fundacja Pasterstwo Transhumancyjne (po 8 tys. zł na zadanie związane z organizacją XI Jarmarku Pasterskiego oraz projekt „Przywracanie pamięci. Wydanie publikacji dotyczącej początku pasterstwa w Beskidach na Ziemi Cieszyńskiej”), Stowarzyszenie Natura i Ekologia ( 8 tys. zł z myślą o organizacji Mistrzostw Górali karpackich w koszeniu łąki oraz 7,9 tys. zł na projekt „Śpywanie na Groniu), Fundacja Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego (6,6 tys. zł na organizację Jurajskich warsztatów Owcy Plus 2021), Stowarzyszenie „7 Dolin” z siedzibą w Wiśle (7,7 tys. zł na projekt „Owce na Łęmblej – eko festiwal w CEE), Fundacja na Rzecz Rozwoju Owczarstwa (8 tys. zł na zadanie „Na Bacówce u Greniów), Towarzystwo Kulturalne Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca w Wiśle (ponad 6,9 tys. zł na organizację Festynu Dożynkowego na Wiślanskij Binie) oraz Fundacja Centrum Inicjatyw Lokalnych (5,6 tys. zł na organizację Festynu Jurajskiego). W sumie w tej puli na dotację przeznaczono ponad 98 tys. zł.


Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy