Żywieckie Starostwo w nowej odsłonie

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Polityka, MAGAZYN, Wiadomości, 29.06.2021 11:57, PAN

Siedziba Starostwa Powiatowego w Żywcu przy ul. Krasińskiego 13 jest drugim obiektem użyteczności publicznej w którym zakończono prace związane z realizowanym projektem termomodernizacji.


Żywieckie Starostwo w nowej odsłonie

Realizacja inwestycji podzielona została na dwa etapy. Zakres robót budowlanych pierwszego etapu obejmował: termomodernizację obiektu - zastosowano technologię wykorzystującą farby o właściwościach termoizolacyjnych od zewnątrz; wykonanie robót murarskich, tynkarskich i malarskich; obróbki elewacyjne i blacharskie; remont rynienek i małych rur spustowych; wzmocnienie więźby dachowej; wykonanie instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku, o mocy całkowitej około 10 KW; montaż nawiewników w oknach zewnętrznych oraz daszków szklanych ze szkła hartowanego i laminowanego nad wejściem bocznym oraz tylnym; wymianę i renowację elementów stalowych; renowację i uzupełnienie elementów kamiennych; remont posadki tarasu; wymianę posadzki w podcieniu przy wejściu głównym i schodach od strony północnej; wykonanie opaski z kostki betonowej wokół budynku; modernizację instalacji oświetlenia wewnętrznego typu LED - opartego na detektorach obecności użytkowników i czujnikach natężenia światła słonecznego; montaż instalacji i opraw oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego.

W ramach robót dodatkowych wykonano między innymi: przebudowę zasilania budynku wraz z tablicą główną; modernizację instalacji elektrycznych w lewym skrzydle budynku na I piętrze; nowe odcinki przyłączy kanalizacji deszczowej w celu połączenia części rur spustowych z istniejącą kanalizacją deszczową; izolację pionową ścian piwnicy na głębokości 60 cm z folii fundamentowej, nowe balustrady kamienne tarasu nad wejściem głównym oraz nowe okładziny z płyt kamiennych podstaw kolumn.

Zakres robót drugiego etapu to: wymiana pokrycia dachu; przeróbki elementów konstrukcyjnych pod pokryciem; obróbki z blachy tytan-cynk; wykonanie wyłazów dachowych, częściowy remont oraz przemurowanie kominów i wentylacji; renowacja elementów stalowych - masztów, schodów i pomostów; renowacji elementów murowanych; wykonanie instalacji odgromowej – mówi Wicestarosta Stanisław Kucharczyk.

Główny cel zrealizowanego projektu to zwiększenie efektywności energetycznej w sektorze publicznym miedzy innymi w budynku Starostwa Powiatowego w Żywcu poprzez termomodernizację i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń atmosferycznych powstałych podczas spalania paliw na potrzeby ogrzewania oraz oświetlenia obiektu. Zrealizowana inwestycja stanowi realny wkład Powiatu Żywieckiego w aktywną walkę ze smogiem na Żywiecczyźnie. Przyjmuje się, że termomodernizacja jednego obiektu wraz wymianą źródeł ciepła daje efekt jak w przypadku likwidacji „kopciuchów” aż w kilkuset budynkach jednorodzinnych – mówi Starosta.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy