Dwie drogi do kapitalnego remontu

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 05.05.2020 13:40, INFORMACJA PRASOWA
W powiecie bielskim zostaną przebudowane 2 drogi.
Dwie drogi do kapitalnego remontu

Udało się zabezpieczyć wkład własny, inwestycje są na etapie ogłaszania przetargów. W powiecie bielskim zostaną przebudowane 2 drogi, dofinansowane w wysokości 55 proc. z Funduszu Dróg Samorządowych. Są to: droga powiatowa ul. Prusa w Czechowicach-Dziedzicach (dofinansowanie 4,4 mln zł) oraz droga powiatowa w Zasolu Bielańskim (dofinansowanie 3,7 mln zł).

Starosta Andrzej Płonka wyjaśnia, że z powodu epidemii koronawirusa w samorządach spodziewają się niższych dochodów. Stąd obawa, czy znajdą się niemałe środki potrzebne na wkład własny.

Nasze wnioski znalazły się na liście inwestycji, które zostaną dofinansowanie przez rząd, ale nie chwaliliśmy się tym, ponieważ sami do tej pory nie wiemy, jak będą kształtować się dochody w naszych samorządach. W obu przypadkach 45 proc. wkładu własnego zabezpieczają po połowie powiat i gmina. Obecnie jeszcze nie wiemy, o ile niższe będą nasze dochody w tym roku, ale mogę dzisiaj powiedzieć, że podpisaliśmy umowę z samorządem Czechowic-Dziedzic, podpisujemy umowę z Wilamowicami i ogłaszamy przetargi”- mówi starosta Płonka.


Inwestycja w Czechowicach-Dziedzicach zakłada modernizację drogi powiatowej ul. Prusa wraz z przebudową skrzyżowania z ul. Barlickiego (drogą gminną) na rondo. To trasa do rafinerii, w okolicy znajduje się PSZOK. Roboty na ok. kilometrowym odcinku to koszt 8 mln zł. W Zasolu Bielańskim przebudują drogę powiatową na odcinku 1,7 km. Tu także projektanci zaplanowali budowę ronda. Szacowany koszt, to prawie 7 mln zł. Obie inwestycje mają zakończyć się w przyszłym roku.

Stan epidemii ma wpływ także na inną dużą inwestycję w powiecie bielskim. Przez koronawirusa opóźniło się podpisanie umowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego na dofinansowanie przebudowy odcinka Międzyrzecze- Mazańcowice. Inwestycja warta ok. 9,5 mln zł otrzymała wsparcie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Tutaj także wkład własny zabezpieczają po połowie powiat i gmina Jasienica. To praktyka stosowana z powodzeniem od lat w naszym powiecie.

W związku z pandemią koronawirusa samorządy spodziewają się nawet o 20 proc. niższych dochodów z tytułu podatków PIT.

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy