Jakie inwestycja na drogach w Bielsku-Białej w 2023 roku?

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 11.01.2023 11:54,
Prawie 66 mln zł samorząd Bielska-Białej przeznaczy w 2023 roku na inwestycje drogowe.
Jakie inwestycja na drogach w Bielsku-Białej w 2023 roku?

Drogowcy będą m.in. kontynuować prace na pl. Wojska Polskiego i ul. Łowieckiej, rozpoczną przebudowę ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego i kilka mniejszych zadań.

Obecny rok jest dla budżetów polskich samorządów niezwykle trudny. Na szczęście w Bielsku-Białej nie oznacza to, że na drogowej mapie miasta będzie się działo niewiele.

Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej stale analizuje sytuację i zgodnie z założeniami przyjętymi w miejskim budżecie, skupi się przede wszystkim na dokończeniu trwających inwestycji oraz realizacji tych już przygotowanych i zabezpieczonych finansowo. MZD będzie także poszukiwał możliwości pozyskania zewnętrznych funduszy, umożliwiających finansowanie kolejnych drogowych przedsięwzięć.

Gdzie zatem na pewno zobaczymy ekipy drogowców?

- Przede wszystkim należy wymienić kontynuowane już inwestycje, czyli przebudowę placu Wojska Polskiego wraz z przebudową ul. Cyniarskiej. W trakcie modernizacji jest parking kubaturowy przy Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Zakończyć ma się też rozbudowa ul. Łowieckiej, współfinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - zapowiada dyrektor MZD Wojciech Waluś. - Nową inwestycją o największym planowanym budżecie jest rozbudowa ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego wraz z budową obiektów mostowych nad linią kolejową nr 139. Miasto otrzymało wstępną promesę inwestycyjną w ramach Polskiego Ładu na kwotę 35 mln zł - dodaje W. Waluś.

Mniejszymi, choć ważnymi zadaniami, będzie budowa trzech wyniesionych przejść dla pieszych (jednego na ul. Stanisława Skrzydlewskiego, dwóch na ul. Karpackiej), budowa nowego przejścia na ul. Górskiej oraz instalacja elementów uspokojenia ruchu w postaci wyświetlacza prędkości na ul. Janowickiej. Miejski Zarząd Dróg oczekuje na zawarcie umowy o dofinansowanie na te zadania; kwota wsparcia z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 jest już znana i wynosi ok. 215 tys. zł. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 253 tys. zł.


MZD czeka także na informacje o przyznaniu dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na dwie inwestycje: rozbudowę i remont odcinka ul. Akademii Umiejętności w Bielsku-Białej z wnioskowaną kwotą 7,7 mln zł (planowany koszt całkowity 15,9 mln zł) oraz drugi etap rozbudowy ulic Pocztowej i Startowej z wnioskowanym wsparciem 5,9 mln zł (koszt całkowity 12,8 mln zł). Obydwie inwestycje mają być realizowane w latach 2023-2024.

W tym roku MZD planuje również złożyć wnioski o dofinansowanie na realizację przebudowy ul. Schodowej i schodów w rejonie ul. Zamkowej. Choć gmina zabezpieczyła środki we własnym budżecie, w pierwszej kolejności postara się zawalczyć o wsparcie w ramach Rządowego Funduszu Odbudowy Zabytków.

W planach na 2023 rok jest także rozbudowa ul. Warszawskiej (etap IVa). W tym wypadku miasto będzie się starać o wsparcie w ramach środków rezerwy subwencji ogólnej. Realizacja tego projektu jest jednak uzależniona od pozyskania dofinansowania.

źródło: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy