Mieszkańcy Lipnika w końcu doczekają się pięknego amfiteatru

Region, Bielsko-Biała, Gospodarka, Wiadomości, 16.03.2020 15:44, foto: Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB
Jak informują władze Bielska-Białej, długo oczekiwana inwestycja w Lipniku dojdzie do skutku.
Mieszkańcy Lipnika w końcu doczekają się pięknego amfiteatru

16 marca w Wydziale Inwestycji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej trzy zaangażowane w wykonanie rekonstrukcji amfiteatru strony podpisały stosowaną umowę na jej wykonanie.

Swój podpis pod dokumentem złożyli przedstawiciel wykonawcy inwestycji – firmy, która wygrała ogłoszony przez miasto i nadleśnictwo przetarg, prezes zarządu Mostmarpal sp. z o.o. z Pietrzykowic Wojciech Gaweł, nadleśniczy Nadleśnictwa Bielsko Marek Czader, na terenie którego terenie znajduje się amfiteatr, i prezydent Bialska-Białej Jarosław Klimaszewski.- Budujemy albo nawet rekonstruujemy amfiteatr w Lipniku, gdzie będą przebudowane i w nowej konstrukcji odtworzone - czasza amfiteatru, czyli ustopniowanie widowni. Budujemy także dwie wiaty, które będą wykorzystywane przez mieszkańców. Oczywiście towarzyszyć będzie temu tworzenie dróg, chodników, elementów małej architektury - jak ławki, miejsce do palenia ogniska czy toalety. Zgodnie z umowa wszystko ma powstać do końca października 2020 roku – mówił naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego Jan Pacia.


- Doczekaliśmy się. W tych trudnych czasach zrobimy coś dobrego i myślę, że my się cieszymy, ale zwłaszcza ucieszą się te osoby, dla których inwestycja zostanie zrealizowana, czyli mieszkańcy miasta. Kończy się etap planowania inwestycji, a zaczyna się etap budowy i miejmy nadzieję, że pójdzie sprawnie, że będziemy mogli zgodnie z zapisami umowy odebrać obiekt w konkretnym terminie – cieszył się nadleśniczy nadleśnictwa Bielsko Marek Czader.


- Bardzo wiele koncentrowało się na tym, żeby znaleźć kwotę, za którą można zrealizować całą inwestycję. Po przetargu okazało się, że jest ona znacznie wyższa niż kwota, która pierwotnie była na to zaplanowana - zarówno w budżecie nadleśnictwa, jak i miasta – dodał.


Głosy dotyczące konieczności odrestaurowania amfiteatru w Lipniku pojawiły się już dawno. W 2016 roku zadanie to zostało zgłoszone do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego i zagłosowała na nie wymagana liczba mieszkańców. Wtedy okazało się, że wartość modernizacji znacznie przekroczy 500 tys. zł, które miasto mogło przeznaczyć na ten cel. Mimo tego, nadleśnictwo Bielsko opracowało dokumentację projektową modernizacji i kosztorys. Bowiem grunt, na którym znajduje się inwestycja, jest własnością skarbu państwa - Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych. W czerwcu 2019 roku miasto Bielsko-Biała zawarło z Nadleśnictwem Bielsko porozumienie o wspólnej realizacji modernizacji amfiteatru.

Pierwszy przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji został unieważniony z uwagi na to, że wartość złożonych ofert znacznie przekraczała przeznaczone na to środki finansowe. Podobnie było przy drugim przetargu, dlatego miasto pozyskało od gminy Kozy dotację w wysokości 100 tys. złotych na dofinansowanie modernizacji amfiteatru, do inwestycji dołożyła się również Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach. Pozostałe brakujące pieniądze pochodzą z kasy miasta.

Łączna wartość inwestycji to 2.358.711,02 złotych, w tym: - za roboty realizowane przez nadleśnictwo w wysokości 675.200,42 złotych brutto, - za roboty realizowane przez miasto w wysokości 1.683.510,60 złotych brutto. Dzięki tym pieniądzom w Lipinku zostanie odrestaurowane leśne miejsca wypoczynku. Inwestycja obejmie - przebudowę widowni i sceny amfiteatru, zaplecza sceny oraz schodów terenowych, budowę wiat rekreacyjnych, a także chodników, placów rekreacyjnych i miejsc parkingowych. Wszystko ma być gotowe do końca października 2020 roku.


źródło: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy