Miliony na inwestycje w bielskim szpitalu

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 08.01.2021 13:11,
Prawie 11 mln złotych wydał na inwestycje w 2020 roku Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej.
Miliony na inwestycje w bielskim szpitalu

Łukasz Matlakiewicz, dyrektor ds. administracyjno-technicznych podkreślił, że pomimo pandemii SARS –CoV-2, udało się zrealizować większość planów.

Szpital Wojewódzki na prace modernizacyjne i budowlane wydał 2,3 mln złotych. Na zakup sprzętu i aparatury medycznej przeznaczył 8,5 mln złotych. Na realizację tych zadań placówka pozyskała 9,9 mln złotych dotacji. – Największy procent stanowią pieniądze otrzymane z Województwa Śląskiego. To ponad 5,5 mln złotych. Z unijnych funduszy pozyskaliśmy ponad 3 mln złotych. Z budżetu państwa dostaliśmy 1,3 mln złotych. Nasz własny udział w tych wszystkich inwestycjach wyniósł natomiast 800 tysięcy złotych - powiedział dyrektor Matlakiewicz.

Łukasz Matlakiewicz wyjaśnił, że jednym z większych wyzwań w dobie pandemii SARS –CoV-2 są prace budowlane związane ze zmianą lokalizacji oddziałów chirurgii ogólnej i naczyniowej, a także neurologii. – Inwestycja ruszyła z pewnym opóźnieniem. Baliśmy się, że w ogóle nie uda się jej rozpocząć – przyznał dyrektor. Prace budowlane prowadzone są z uwzględnieniem reżimu sanitarnego. Przed remontem oddział neurologii liczył 37 łóżek. Po dokonaniu przebudowy znajdzie się tam 50 łóżek. Przebudowa ma zakończyć się w lutym.

Z dotacji Województwa Śląskiego bielska placówka kupiła m.in. sprzęt do walki z SARS –CoV-2.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej kupił również wysokiej klasy mikroskop operacyjny, służący do zabiegów neurochirurgicznych. Sprzęt kosztował 1 mln 50 tysięcy złotych. Województwo Śląskie przekazało na ten cel 1 mln 40 tysięcy złotych. Nowoczesny sprzęt zastąpił wysłużony mikroskop, używany od początku funkcjonowania Oddziału Neurochirurgicznego, czyli przez blisko 20 lat. Zaletami nowego urządzenia jest znakomita jakość obrazu, w znacznym stopniu zautomatyzowana obsługa, możliwość archiwizowania obrazów i filmowania przeprowadzanych operacji w wysokiej rozdzielczości.

Nowoczesne aparaty do RTG i USG pomogą w leczeniu pacjentów kardiologicznych. Aparat RTG z ramieniem C umożliwia zabiegi z zakresu chirurgii naczyniowej. Sprzęt trafił do pracowni elektrokardiografii i elektrofizjologii, gdzie wykonuje się m.in. zabiegi ablacji. Z USG korzystać będą pacjenci leczeni w poradni kardiologicznej.

Oba urządzenia kupione zostały dzięki dofinansowaniu z Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego Polkard na lata 2017-2020. Na RTG z ramieniem C urządzenie udało się uzyskać z Ministerstwa Zdrowia 744 tys. zł. Kolejne 240 tys. szpital otrzymał na aparat do USG.

INFORMACJA PRASOWA

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy