reklama

Stabilna sytuacja na rynku pracy w Bielsku-Białej

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 31.01.2023 11:44,
Mamy bardzo stabilny rynek pracy w Bielsku-Białej – taki wniosek płynie z danych o bezrobociu w mieście przekazanych przez Główny Urząd Statystyczny.
Stabilna sytuacja na rynku pracy w Bielsku-Białej

W minionym roku obserwowaliśmy, że na lokalnym rynku pracy regularnie dochodziło do nieznacznych spadków stopy bezrobocia. Rekordowo niskie bezrobocie jako stały trend na terenie Bielska-Białej stało się faktem i nie zmienia tego niewielkie wahnięcie w grudniu o 0,1 proc. Ten doskonały wynik, to również efekt dobrej pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku-Białej. Od początku 2022 roku z aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu oferowanych przez bielski PUP skorzystało łącznie, aż 1.279 bezrobotnych.

Praktycznie cały czas mamy odczynienia z efektem tzw. rynku pracownika, gdyż to pracodawcy zabiegają o pracownika, a poszukujący zatrudnienia może wybierać w ofertach. Osobnym problemem do analizy to jakość składanych ofert i związanych z nimi warunków pracy i płacy.

Tradycyjnie najwięcej jest ofert skierowanych jest do osób z wykształceniem podstawowy. Jak w soczewce kumulują się też informacje, które potwierdzamy w codziennym życiu, że potrzeba nam lekarzy, pielęgniarek i nauczycieli różnych specjalizacji. To ważne sygnały, bowiem w przeciwieństwie do innych ofert pracy, przygotowanie takiej osoby do wykonywaniu zawodu trwa dobre kilka lat, a nie kilka dnia, jak przy prostych pracach, gdzie nie jest wymagane wykształcenie.

Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny za ostatni miesiąc 2022 r. - z odniesieniem do listopada 2022 r. - wynika, że stopa bezrobocia wyniosła:
- w kraju 5,2 proc. (wzrost o 0,1 proc.),
- w województwie śląskim 3,7 proc. (wzrost o 0,1 proc.),
- w Bielsku-Białej 1,7 proc. (wzrost o 0,1 proc.),
- w powiecie bielskim 3,2 proc. (bez zmian).
- W grudniu 2022 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bielsku-Białej odnotowaliśmy wzrost w ewidencji liczby bezrobotnych o 50 osób w stosunku do listopada 2022 r. Zarejestrowano 615 osób, tj. o 54 osoby więcej niż w miesiącu poprzednim, z czego 81,1 proc. to bezrobotni powracający do rejestracji po raz kolejny. Wśród nowo zarejestrowanych 52,6 proc. stanowiły kobiety. 8,3 proc. z ogółu osób zarejestrowanych w grudniu 2022 r. to osoby, które jeszcze nigdy nie pracowały. Zarejestrowano również 44 osoby posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Z ogólnej liczby bezrobotnych prawo do zasiłku posiada 16,8 proc. osób - informuje dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku-Białej Marek Hetnał.

W tym samym miesiącu pracodawcy zgłosili 456 wolnych miejsc pracy, w tym 23 przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Zgłoszono 445 ofert pracy niesubsydiowanych oraz 11 pracy subsydiowanej.

Wśród miejsc pracy niesubsydiowanej było:
- 12 ofert dla osób z wykształceniem wyższym, m.in. księgowy, pedagog specjalny, pielęgniarka, specjalista do spraw zamówień publicznych, technik fizjoterapii, asystent nauczyciela przedszkola, pozostali specjaliści do spraw zarządzania i organizacji;
- 29 ofert dla osób z wykształceniem średnim, m.in. ratownik medyczny, pracownik biurowy, funkcjonariusz służby ochrony, sekretarka, opiekunka dziecięca, likwidator szkód, magazynier-logistyk, pielęgniarka;
- 18 ofert dla osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym, m.in. monter urządzeń energetyki odnawialnej, tokarz w metalu, magazynier, pakowacz ręczny, portier, opiekun osoby starszej, monter konstrukcji aluminiowych, kelner;
- 386 ofert dla osób z wykształceniem podstawowym, m.in. pracownik produkcji, operator urządzeń do nakładania powłok galwanicznych, pracownik ochrony fizycznej, pomocniczy robotnik budowlany, technik masażysta, recepcjonista, robotnik gospodarczy, sprzedawca, robotnik budowlany, sprzedawca, grabarz, kierowca samochodu ciężarowego, mechanik pojazdów samochodowych, monter sieci wodnych i kanalizacyjnych, pracownik utrzymania czystości (sprzątaczka).

Wśród miejsc pracy subsydiowanej było:
- 1 oferta dla osób z wykształceniem wyższym, m.in. lekarz ze specjalizacją I stopnia;
- 4 oferty osób z wykształceniem średnim, m.in. kosmetyczka, grafik komputerowy DTP, technik dentystyczny, pozostali pracownicy obsługi biurowej;
- 4 wolne miejsca pracy były skierowane do osób z wykształceniem zawodowym, m.in. sprzedawca w branży spożywczej, operator maszyn i urządzeń do obróbki plastycznej, organizator obsługi sprzedaży internetowej, ogrodnik terenów zieleni;
- 2 wolne miejsca pracy były skierowane do osób z wykształceniem podstawowym, m.in. kucharz, pomoc kuchenna.

- W grudniu do Bielskiego PUP nie wpłynęła żadna informacja dotycząca zamierzonych zwolnień grupowych z przyczyn dotyczących zakładu pracy - dodaje dyrektor Marek Hetnał.

źródło: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy