Tytuł Modernizacja Roku 2019 za remont kościoła w Starym Bielsku

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, Wiadomości, 29.09.2020 09:39, fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB
Tytuł Modernizacja Roku 2019 za remont kościoła w Starym Bielsku

23 września na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala ogłoszenia wyników i wręczenia nagród 24. Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w. Na konkurs wpłynęło 460 zgłoszeń.

Tytuł Modernizacja Roku 2019 w kategorii elewacje i termorenowacje zdobył remont elewacji kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Starym Bielsku. Nagrodę otrzymał inwestor, czyli Rzymskokatolicka Parafia św. Stanisława B.M. wraz z Urzędem Miejskim w Bielsku-Białej, wykonawca - firma AC Konserwacja Zabytków Piotrowski - oraz autor projektu - Biuro Projektów Tomasz Moskal.

W uzasadnieniu decyzji jury podkreśliło: końcowy etap prac został poprzedzony bardzo wnikliwymi badaniami konserwatorskimi w celu określenia zasięgu, miejsc występowania i stanu technicznego historycznych tynków. Na tej podstawie przystąpiono do rekonstrukcji wapienno-piaskowych wypraw tynkarskich wg oryginalnej receptury z w. XIV „kładzione ręką”. Uzupełniono i zakonserwowano profilowany cokół wieńczący fundament oraz wyremontowano oszkarpowanie z daszkami kamiennymi. Całość prac i osiągnięty efekt „falowania”(brak ostrych naroży i licowanych płaszczyzn) zasługują na szczególne wyróżnienie.

źródło: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy