Zaczyna się sezon na kleszcze

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, Gospodarka, MAGAZYN, Wiadomości, Rozmowy przy kawie, 30.03.2019 12:44, PAN
Zaczyna się sezon na kleszcze
Wszystko wskazuje na to, że w Polsce nastała prawdziwa wiosna. Będzie zdecydowanie cieplej, temperatury sięgnąć mają do 20 stopni. To dobra wiadomość, bo po trudnej zimie naszym organizmom potrzeba słońca. Uważajmy jednak na pewnego pajęczaka.

Chodzi oczywiście o kleszcze, które powodują groźne choroby jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Kleszcze są złośliwymi stworzeniami, ale obrosły też czarną legendą. Tak więc nie skaczą one na ludzi i zwierzęta, bo zwyczajnie tego nie potrafią. Zwykle można je spotkać na wysokich trawach i krzewach, takich do półtora metra wysokości. Aby doszło z nimi do kontaktów, musimy mechanicznie się z nimi zetknąć. Najbardziej narażone są zwierzęta, które biegają wśród traw i po jednym spacerze mogą mieć w swoim ciele nawet do kilkunastu pajęczaków. Jeśli je zobaczymy, to spróbujmy wyciągnąć je z ciała naszych milusińskich lub udajmy się po pomoc do weterynarza. Warto też zaszczepić psa, bo kleszczy jest i będzie sporo, więc ryzyko kontaktu jest bardzo wysokie.

Człowiek może się przed kleszczami chronić. Najważniejsze są dzieci, bo z racji swojego wzrostu są bardzo narażone na kontakt. Dorośli także, dotyczy to zwłaszcza grzybiarzy, którzy przeczesują gęstwiny w poszukiwaniu atrakcyjnych owocników. Pamiętajmy więc o nakryciu głowy i zabezpieczenia się np w polar, który zakrywa nam kark. Nie chodźmy do parków i lasów w krótkich spodenkach, sukienkach itp. Jeśli zaś zobaczymy w swoim ciele kleszcza, to nie popadajmy w panikę, spróbujmy go wyjąć i iść na badania. Jak w przypadku większości chorób szybka diagnoza pozwoli na skuteczne leczenie, bo borelioza początkowo nie daje oznak i dopiero po czasie dowiadujemy się o jej istnieniu. Wówczas jej leczenie jest o wiele bardziej trudne.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy