reklama

17 października Światowy Dzień Wcześniaka

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 16.11.2023 09:24,
17 listopada przypada Światowy Dzień Wcześniaka. W ostatnim roku w Oddziale Patologii Noworodka Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej leczonych było 240 dzieci, z czego większa część z nich to wcześniaki.
17 października Światowy Dzień Wcześniaka
Dr Danuta Zimmer, kierownik Oddziału Patologii Noworodka Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej podkreśliła, że placówka dysponuje nowoczesnym sprzętem. Wysokiej klasy specjaliści pracujący w tym Oddziale stale poszerzają wiedzę na temat leczenia wcześniaków.

- W ostatnich latach dodatkowo borykaliśmy się z problemami dzieci urodzonymi przez kobiety , które przeszły w ciąży COVID-19. Część z tych dzieci demonstrowała po urodzeniu cechy infekcji wrodzonej lub przebytego niedotlenienia wewnątrzmacicznego. Prawdopodobnie kolejne lata pokażą, jakie będą długofalowe konsekwencje przebytego przez matkę zakażenia na rozwijające się wewnątrzmacicznie dziecko – wyjaśniła dr Zimmer.


Dzieci, a zwłaszcza wcześniaki, które opuszczają Oddział Patologii Noworodka Szpitala Wojewódzkiego, nadal są pod opieką pracujących tu specjalistów w ramach Poradni Patologii Noworodka. - Już od kilku lat najmniejsze wcześniaki objęte są bezpłatnym programem lekowym profilaktyki zakażeń wirusem RS. Wirus RS powoduje infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych prowadząc do zapalenia oskrzelików, zapalenia płuc i ciężkich zaburzeń oddychania. Jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci urodzonych przedwcześnie, głównie z dysplazją oskrzelowo-płucną. W programie lekowym podajemy niemowlętom gotowe immunoglobuliny, które chronią dzieci przed ciężkim przebiegiem infekcji RSV - dodała dr Danuta Zimmer

Według Światowej Organizacji Zdrowia wcześniak to dziecko urodzone między 22 a 37 tygodniem ciąży. Jest to niejednorodna grupa dzieci. Obejmuje późne wcześniaki, które rodzą się blisko terminu porodu tj. między 34 a 37 tyg. ciąży oraz te, które są skrajnie niedojrzałe i trudne do utrzymania przy życiu - urodzone przed ukończeniem 28 tyg. ciąży. Te skrajnie niedojrzałe noworodki o urodzeniowej masie ciała poniżej 1000g, wymagają szczególnej troski, intensywnego leczenia po porodzie i specjalnego postępowania od pierwszych chwil życia, wielu złożonych procedur medycznych oraz wielotygodniowego pobytu w oddziale.


Problemy medyczne, pielęgnacyjne i rokowanie co do przyszłego rozwoju zależą od tego, jak wcześnie dziecko przyszło na świat ale również od wielu czynników chorobowych lub nieprawidłowości rozwojowych, którymi dziecko jest obciążone. To znaczy - im wcześniej dziecko było urodzone, tym bardziej narażone jest na powikłania w postaci krwawień i zmian w zakresie układu nerwowego, dysplazji oskrzelowo-płucnej, retinopatii wcześniaków, przetrwałego przewodu tętniczego czy martwiczego zapalenia jelit.
W dniu święta wcześniaków Oddział Patologii Noworodka dekorowany jest na fioletowo. Stroje w tym kolorze noszą również specjaliści, którzy na co dzień zajmują się małymi pacjentami. Fioletowy dedykowany jest osobom wrażliwym,wyjątkowym oraz walecznym.

źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy