Komisja ds. pedofilii zajęła się biskupami. Sprawa wylądowała w prokuraturze

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 11.03.2021 17:58, DK
Komisja do spraw pedofilii zajęła się historią molestowanego Janusza Szymika, który padł ofiarą księdza pedofila, ówczesnego proboszcza parafii w Międzybrodziu Bielskim - Jana Wodniaka.
Komisja ds. pedofilii zajęła się biskupami. Sprawa wylądowała w prokuraturze
Całą sprawę szeroko opisaliśmy kilka miesięcy temu: Proboszcz pedofil z Międzybrodzia Bialskiego

Teraz wniosek o przeprowadzenie postępowania w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa z art. 240 par. 1 k.k. złożyła w Prokuraturze Generalnej tzw. komisja ds. pedofilii

Kilku biskupów (głównie z diecezji bielsko-żywieckiej) będzie odpowiadało na pytania prokuratora w sprawie związanej z wykorzystywaniem seksualnym byłego ministranta Janusza Szymika.

Sprawa dotyczy nie tylko rzeczonego wyżej proboszcza Jana Wodniaka ale również hierarchów kościelnych: Tadeusza Rakoczego [na zdjęciu], Stanisława Dziwisza, Romana Pindla i Piotra Gregera.

Mogą oni odpowiadać na podstawie art. 240 k.k., który mówi, że niezawiadomienie o przestępstwie jest karalne.

Art. 240 Kodeksu karnego mówi:

§ 1. Kto, mając wiarygodną wiadomość o karalnym przygotowaniu albo usiłowaniu lub dokonaniu czynu zabronionego określonego w art. 118, 118a, 120-124, 127, 128, 130, 134, 140, 148, 163, 166, 189, 252 lub przestępstwa o charakterze terrorystycznym, nie zawiadamia niezwłocznie organu powołanego do ścigania przestępstw, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

O sprawie będziemy informować na bieżąco.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy