Na tabletach znajdują się symbole, za pomocą których pacjent może tworzyć całe zdania, odczytywane przez syntezę mowy. Oprogramowanie zawiera kilkanaście tysięcy symboli. - Osoby, które nie mogą porozumiewać się mową w sposób zrozumiały dla innych, dzięki MÓWik-owi mają lepszy dostęp do świadczeń medycznych w naszej placówce. - wyjaśnił Łukasz Matlakiewicz, z-ca dyrektora ds. administracyjno technicznych Szpitala Wojewódzkiego.
W przypadku problemów pacjenci powinni kontaktować się z Pełnomocnikiem Praw Pacjenta Szpitala Wojewódzkiego.
Tablety, a także oprogramowanie MÓWik kupione zostały z ramach przedsięwzięcia "Dostosowanie Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej dla osób ze szczególnymi potrzebami". Pieniądze na ten cel – 2 mln złotych – przekazało w formie grantu Ministerstwo Zdrowia.
W ramach tego projektu zainstalowane zostaną również w Szpitalu Wojewódzkim trzy kioski multimedialne z interfejsem graficznym, przystosowanym do potrzeb osób niedowidzących i niesłyszących, z nagranymi filmami w języku migowym, informującymi m.in. o lokalizacji poradni i oddziałów. Zainstalowane zostaną również plany tyflograficzne, ułatwiające czytanie za pomocą zmysłu dotyku, zapewniające lepszą orientację w przestrzeni szpitala.
Okienka rejestracyjne zostaną wyposażone w pętle indukcyjne ułatwiające komunikację z osobami niedosłyszącymi posługującymi się aparatami słuchowymi
Zadanie obejmuje również m.in. przebudowę łazienek na oddziałach placówki. Zakupiony również zostanie sprzęt i wyposażenie ułatwiające opiekę nad osobami niepełnosprawnymi tj. wózki inwalidzkie, wózki do przewozu osób w pozycji leżącej o zwiększonym udźwigu, kozetki lekarskie, o regulowanej wysokości, z funkcją zwiększonego udźwigu, specjalistyczne wagi, krzesełka prysznicowe, krzesełka ewakuacyjne itp.
Zmodernizowane zostaną również chodniki, miejsca parkingowe, a także przebudowana będzie istniejąca pochylnia dla niepełnosprawnych, znajdująca się przy wejściu głównym do placówki.
źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej
Brak komentarzy