Nowy tomograf w szpitalu w Bielsku-Białej już działa

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 15.06.2021 12:03,
W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej uruchomiono nowoczesny tomograf komputerowy - Prime SP Aquilion firmy Canon. Sprzęt, który przekazała Agencja Rezerw Strategicznych, kosztował ponad 2,5 mln złotych.
Nowy tomograf w szpitalu w Bielsku-Białej już działa
Pracownia, w której działa nowy tomograf, przed jego uruchomieniem została odświeżona. Wymieniono posadzkę, a także pomalowano pomieszczenie. -Prace kosztowały około 30 tys. złotych – powiedział Łukasz Matlakiewicz, z-ca dyrektora ds. administracyjno-technicznych bielskiej placówki.


Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego podkreśliła, że bielska placówka w ciągu ostatnich miesięcy otrzymała z Agencji Rezerw Strategicznych dużo sprzętu do walki z SARS CoV-2. Najwyższą wartość ma nowy tomograf. - Cieszę się, że na naszym wyposażeniu jest urządzenie najwyższej, światowej klasy. Trzeba podkreślić, że tomograf jest jednym z podstawowych narzędzi w diagnostyce osób chorujących na Covid 19. Dzięki tej aparaturze można szybko i skutecznie wykryć zmiany w płucach pacjentów – powiedziała dyrektor szpitala.

Na Prime SP Aquilion firmy Canon wykonywane będą m.in. tomografie płuc, głowy, szyi, klatki piersiowej, a także brzucha. Przeprowadzane będą również badania angiotomograficzne, czyli ocena stanu naczyń krwionośnych na podstawie obrazu, praktycznie we wszystkich obszarach ciała.

Nowy tomograf zastąpił mocno wyeksploatowany model, 16-rzędowy aparat, który działał w szpitalu od 2005 roku. Prime SP Aquilion firmy Canon posiada 80-rzędowy skaner, który gwarantuje uzyskanie 160 warstw w ciągu jednego, trwającego 0,35 sekundy, obrotu lampy. Urządzenie zapewnia możliwie największą jakość obrazu, przy jednoczesnym zachowaniu minimalnej dawki promieniowania.Nowy tomograf posiada najwyższej jakości skaner (gantrę) o średnicy 78 cm, który jest główną częścią tomografu i dzięki zaawansowanej technologii pozwala na szybkie postawienie diagnozy i badanie większej liczby pacjentów. Nowa, ulepszona konstrukcja gantry gwarantuje łatwy dostęp do pacjentów zarówno z przodu, jak i z tyłu, co jest bardzo istotne w przypadku osób podłączonych do aparatury podtrzymującej życie.

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy