reklama

Od 1 czerwca tożsamość będzie bardziej chroniona

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 27.05.2024 10:50,
Od 1 czerwca banki, notariusze czy przedsiębiorcy telekomunikacyjni będą mieli obowiązek sprawdzenia, czy PESEL danej osoby nie został zastrzeżony np. przy zawieraniu umowy kredytu. Wszystko po to, aby ograniczyć skutki kradzieży tożsamości.
Od 1 czerwca tożsamość będzie bardziej chroniona
1 czerwca wejdą w życie przepisy ustawy z 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości, które nakładają obowiązek weryfikacji, czy numer PESEL osoby dokonującej danej czynności prawnej został zastrzeżony.

Celem wspomnianej ustawy jest wprowadzenie rozwiązań zapobiegających zaciągnięciu na skradzione dane identyfikujące osobę różnego rodzaju zobowiązań. To działanie prewencyjne, ma uniemożliwić zawarcie umowy, jeżeli PESEL jest zastrzeżony. Jeśli natomiast do zawarcia takiej umowy dojdzie (mimo aktywnego zastrzeżenia), ochroni ono osobę poszkodowaną przed koniecznością spłaty zadłużenia zaciągniętego przez złodziei.


Obowiązek weryfikacji zastrzeżenia numeru PESEL dotyczy określonych w ustawie podmiotów, a także określonych czynności, od 1 czerwca 2024 roku.

Obowiązek weryfikacji zastrzeżenia numeru PESEL będzie dotyczył m.in.
- notariuszy (przy dokonywaniu czynności dotyczących nieruchomości np. nabycie, zbycie, obciążenie nieruchomości),
- banków (np. przy zawieraniu umowy kredytu, pożyczki czy leasingu; a także wypłaty gotówkowej dokonanej, w danym dniu, w łącznej kwocie przekraczającej trzykrotności minimalnego wynagrodzenia, przez posiadacza rachunku bankowego będącego konsumentem),
- przedsiębiorców telekomunikacyjnych (przy wydawaniu wtórnika karty SIM).

Zastrzeżenie numeru PESEL nie będzie miało wpływu np. na możliwość zarejestrowania wizyty u lekarza czy realizacji recepty.
Zastrzeżenie oraz cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL jest dokonywane na wniosek. Wniosek można złożyć za pomocą dedykowanej do tego celu usługi elektronicznej lub w dowolnym urzędzie gminy. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy dowód osobisty danej osoby został unieważniony z powodu utraty lub zgłoszenia podejrzenia nieuprawnionego wykorzystania danych osobowych. Wówczas zastrzeżenie numeru PESEL jest dokonywane z urzędu. Numer PESEL zostanie zastrzeżony z urzędu także w sytuacji zarejestrowania w rejestrze PESEL informacji o zgonie osoby.

W Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej wniosek o zastrzeżenie lub cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL składa się w Wydziale Spraw Obywatelskich i Przedsiębiorczości (budynek Urzędu przy pl. Ratuszowy 6, I piętro, pokój 102).

Więcej informacji na temat dokonania zastrzeżenia lub cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, link: https://www.gov.pl/web/gov/zastrzez-swoj-numer-pesel-lub-cofnij-zastrzezenie.

źródło: Wydział Spraw Obywatelskich i Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego
fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy