reklama

Historyczny wyczyn bielszczanina [FOTO]

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 23.05.2024 12:00, INFORMACJA PRASOWA
Piotr Krzyżowski dokonuje historycznego wyczynu zdobywając Lhotse i Everest bez tlenu, pomocy Szerpów podczas jednej akcji górskiej!
Historyczny wyczyn bielszczanina [FOTO]

23 maja 2024 roku Piotr Krzyżowski, polski himalaista, ratownik GOPR i członek KW Bielsko-Biała, dokonał wyczynu, który na zawsze zapisze się w historii światowego himalaizmu. Jako pierwszy człowiek zdobył Lhotse (8516 m n.p.m.) i Mount Everest (8848 m n.p.m.), bez użycia tlenu z butli, bez pomocy Szerpów i podczas jednego wyjścia górskiego bez schodzenia między zdobyciem szczytów do Everest Base Camp.

Piotr Krzyżowski wyruszył z obozu IV na Lhotse 21 maja o godzinie 6:00 nad ranem. Po prawie 9 godzinach stanął na szczycie Lhotse, a następnie rozpoczął zejście w kierunku C4 Lhotse. Zejście było niezwykle wyczerpujące ze względu na stromiznę kuluaru i zmęczenie po zdobyciu Lhotse.

22 maja Krzyżowski wyruszył z C4 Lhotse w stronę Przełęczy Południowej (ok. 7900 m n.p.m.). Po dotarciu do Przełęczy Południowej Piotr Krzyżowski po odpoczynku, uzupełnieniu płynów i jedzenia, w nocy rozpoczął wspinaczkę na Mount Everest. Na szczyt Everestu dotarł po ponad 14 godzinach.

Wyczyn Piotr Krzyżowskiego jest tym bardziej imponujący, że jest pierwszym tego typu w historii światowego himalaizmu. Dotychczas nie ma udokumentowanego na świecie przejścia z Lhotse na Everest bez użycia tlenu, bez pomocy Szerpów oraz bez schodzenia do Everest Base Camp ze względu na ogromne trudności techniczne i niebotyczny wysiłek fizyczny.

Piotr Krzyżowski udowodnił, że nie ma rzeczy niemożliwych. Polak na zawsze zapisał się na kartach historii światowego himalaizmu.

Wyprawa na Lhotse

Piotr Krzyzowski wyruszył na wyprawę na Lhotse w połowie kwietnia 2024 roku. Celem jaki zakomunikował było solowe wejście na Lhotse, bez użycia tlenu z butli i bez wsparcia Szerpow. Jest on jednak znany z tego, że zawsze ma coś w zanadrzu. Można było zatem przypuszczać, że być może będzie chciał się zmierzyć z drugim ośmiotysięcznikiem w pobliżu, czyli z Mount Everestem. Jednak podjęcie się tak niebotycznego wyczynu jest niesamowitym wydarzeniem. Tym bardziej, że podejście do Everestu od strony Przełęczy Południowej jest uważane za jedną z najtrudniejszych dróg na szczyt.

Dotychczasowe osiągnięcia himalaisty z Bielska-Białej

Piotr Krzyżowski to doświadczony himalaista, który ma na swoim koncie wejścia na pięć ośmiotysięczników: K2, Broad Peak, Gaszerbrum I i II oraz Nanga Parbat, czego dokonał w zaledwie 3 lata. Wspina się w swoim stylu, szybko, bez użycia tlenu z butli i bez wsparcia Szerpów.

INFORMACJA PRASOWA

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy