Rodzina z Afganistanu zamieszka w Bielsku-Białej

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 10.12.2021 10:24, fot. TPBBiP
Na zaproszenie Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia oraz samorządu Bielska-Białej w stolicy Podbeskidzia rodzina Afgańczyków. Zostali ewakuowani przy pomocy polskiego wojska z Afganistanu po tym, jak talibowie przejęli władzę w tym kraju.
Rodzina z Afganistanu zamieszka w Bielsku-Białej

W pomoc uchodźcom zaangażowało się kilkudziesięciu wolontariuszy. - Odzew jest ogromny, wiele osób chce pomóc - mówi szefowa Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia Grażyna Staniszewska.

Obecnie Afgańczycy przebywają w jednym z ośrodków dla uchodźców. Do Bielska-Białej przyjadą prawdopodobnie jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Salim Jan Hussajan skończył studia prawnicze na kierunku prokuratura i sądownictwo, pracował przez ostatnich 5 lat w afgańskim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, był odpowiedzialny za ochronę kolejnych ministrów. Dwa lata temu ożenił się z Mohsedną, także absolwentką wyższych studiów, prawniczką.


- Mamy pięknego synka - mówi dumny tata. Mohammad Adnan wymaga leczenia oraz rehabilitacji, bo urodził się z zespołem Downa oraz wadą serca.

Gdy talibowie przejęli władzę w Afganistanie, kolega ostrzegł Salima, że grozi mu niebezpieczeństwo. Rodzina musiała uciekać z kraju, zostawić trzypokojowe mieszkanie, cały dorobek życia, lubianą i dającą satysfakcję pracę, bliskie osoby. Tęsknią za ojczyzną, za Kabulem.

- Wszystko tam było cudowne - mówią. Kabul to wiele ciekawych miejsc i historii, a także wyjątkowy widok, bo miasto to jest otoczone wysokimi górami.

Wierzą, że ułożą sobie na nowo życie w Polsce, w Bielsku-Białej. Ich synek jest już po operacji serca w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

źródło: UM Bielsko-Biała

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy