Stypendia dla uczniów z bielskich szkół

Region, Bielsko-Biała, MAGAZYN, Wiadomości, 24.10.2023 11:11,
Fundacja Z Bielska-Białej na Uniwersytet Jagielloński po raz trzeci przyznała stypendia wyróżniającym się uczniom pochodzącym z Bielska-Białej lub okolic. Kryteria przyznawania opierają się nie tylko na kwestiach naukowych, ale i socjalnych. Uroczyste wręczenie odbyło się 19 października w Willi Sixta.
Stypendia dla uczniów z bielskich szkół

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, fundacja wybrała sześć osób, przeznaczając na stypendia najwyższy w swojej historii budżet. Czterech stypendystów to tegoroczni maturzyści, dwoje studiuje już na krakowskiej uczelni. Wśród stypendystów są: Wojciech Czaja, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, student prawa; Viktoria Glombitza, absolwentka I LO im. Mikołaja Kopernika, studentka polonistyki; Maja Grzegorz, absolwentka III LO im. Stefana Żeromskiego, studentka Wydziału Lekarskiego; Aleksandra Mikuła, absolwentka VIII LO im. Hanny Chrzanowskiej, studentka Wydziału Filologicznego, Anna Juszczyk, absolwentka VIII LO im. Hanny Chrzanowskiej, studentka Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii; Maja Niedośpiał, absolwentka I LO im. Mikołaja Kopernika, studentka filologii bułgarskiej.

W trakcie uroczystości wręczenia stypendiów, gospodyni spotkania - dyrektorka Galerii Bielskiej BWA Agata Smalcerz - nawiązała do tradycji bielskich fabrykantów-filantropów, na czele z Teodorem Sixtem. Nie bez przyczyn, wszakże uhonorowanie stypendystów miało miejsce właśnie w słynnej Willi Sixta, którą Teodor przepisał po swojej śmierci na rzecz miasta, resztę majątku przekazując potrzebującym – piszą organizatorzy.

Fundację Z Bielska-Białej na Uniwersytet Jagielloński tworzą przede wszystkim absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale wśród sympatyków i darczyńców znajdują się również osoby, które ukończyły inne uczelnie. Wszyscy oni wspierają inicjatywę, dostrzegając w niej piękny i wartościowy sposób pomocy młodzieży.

Radę fundacji tworzą: dyrektor Galerii Bielskiej BWA Agata Smalcerz, uznany i ceniony dramaturg Artur Pałyga oraz specjalizujący się w analizie zespolonej i matematyce teoretycznej prof. Sławomir Kołodziej. Swojego poparcia dla inicjatywy i działań fundacji udzielili też m.in. Jerzy Stuhr czy Zbigniew Preisner.

Fundacja działa pod oficjalnym patronatem rektora UJ, prezydenta miasta Bielska-Białej oraz starosty powiatu bielskiego z pomocą lokalnych polityków.


źródło: UM Bielsko-Biała, fot. Fundacja Z Bielska-Białej na Uniwersytet Jagielloński

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy