Zbiórka makulatury dla koni

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 15.11.2021 12:20,
Już po raz 16. zbiórkę makulatury dla koni organizuje Klub Gaja wraz z Galerią Auchan w Bielsku-Białej i firmą EkoWtór Jakubiec.
Zbiórka makulatury dla koni

Od 15 do 22 listopada fundacja zaprasza wszystkich chętnych do włączenia się w akcję Zbieraj makulaturę, ratuj konie i przywożenia makulatury do specjalnie oznakowanego kontenera przed hipermarketem Auchan przy ul. Bohaterów Monte Cassino 421 w Bielsku-Białej.

- Podtrzymywanie tradycji zbiórki makulatury pod bielskim Auchan stało się dla Klubu Gaja wręcz obowiązkiem społecznym. Bielszczanie i firmy z całego regionu dopytują się o tę akcję, chcąc podzielić się z nami tym, co uzbierali w ciągu wielu miesięcy. Nie chcemy zawieść tych wszystkich chętnych, dla których środowisko naturalne i pomaganie zwierzętom ma znaczenie. Bardzo dziękuję ludziom, instytucjom i firmom wspierającym tę inicjatywę z dobrej woli i chęci niesienia pomocy – mówi lider Klubu Gaja Jacek Bożek.

Konie uratowane przez Klub Gaja wymagają szczególnej opieki i leczenia ze względu wiek i stan zdrowia. Staruszka Pegaza – pierwszego konia uratowanego z rzeźni, czeka zabieg chirurgiczny usunięcia chorego zęba, korekcja uzębienia i konsultacje ortopedyczne w klinice pod Poznaniem. Pegaz cierpi na syndrom EORTH i zaawansowaną próchnicę. Pomimo stałych zabiegów dentystycznych z ósemki Pegaza pozostał jedynie szkielet, uniemożliwia to standardowy zabieg tarnikowania. Dlatego Klub musi go przewieźć do kliniki. Razem z Pegazem do kliniki pojedzie White Lady, która będzie miała korekcję uzębienia, diagnostykę ginekologiczną w kierunku sprawdzenia guzów endometrialnych oraz prawdopodobnie zabieg waginoplastyki.

Przynosząc makulaturę pod Auchan, każdy może pomóc uratowanym koniom. Zebrane w ten sposób środki Klub Gaja przeznacza na koszty m.in. utrzymania, leczenia, terapii, opieki weterynaryjnej, kowalskiej oraz dentystycznej zwierząt.

- Zbiórki makulatury pod hipermarketem Auchan w Bielsku-Białej stały się już tradycją. Myślę, że równie ważnym aspektem związanym ze zbieraniem i przetwarzaniem makulatury jest aspekt środowiskowy. Ponowne użycie starego papieru to nie tylko ochrona drzew, ale również oszczędność energii, wody i innych zasobów. Ma to szczególne znaczenie w dobie postępującej katastrofy klimatycznej – tłumaczy Jarosław Kasprzyk z Klubu Gaja.

Partnerami bielskiej akcji Zbieraj makulaturę, ratuj konie Klubu Gaja są hipermarket Auchan w Bielsku-Białej oraz firma Eko-Wtór Jakubiec z Bystrej.

Klub Gaja od ponad 30 lat zajmuje się ochroną środowiska naturalnego i prawami zwierząt. W 1997 roku doprowadził do wprowadzenia w Polsce Ustawy o ochronie zwierząt. Pod petycją za wprowadzeniem dokumentu zebrał 600 tysięcy podpisów. W 1999 roku Gaja jako pierwsza w Polsce rozpoczęła kampanię związaną z transportem zwierząt na ubój, głównie koni. Dzięki akcji poprawiły się warunki transportu i liczba wywożonych zwierząt na rzeź spadła. Pod petycją popierającą zakaz transportu koni Klub Gaja zebrał 500 tysięcy podpisów. Wspierał też europejską kampanię 8 hours dotyczącą czasu transportu zwierząt na ubój, która zakończyła się sukcesem.

Klub Gaja zachęca także do przekazywania darowizny na pomoc zwierzętom – numer konta: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120 oraz do adopcji wirtualnej koni, która polega na stałych, comiesięcznych wpłatach na utrzymywanie i leczenie uratowanych zwierząt.

źródło: UM Bielsko-Biała

Na zdjęciu Pegaz i White Lady z Jackiem Bożkiem, fot. Klub Gaja/Patryk Słotwiński

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy