Zmarł kapelan podbeskidzkiej Solidarności

Region, Bielsko-Biała, Żywiec, MAGAZYN, Wiadomości, 19.06.2020 12:44,
19 czerwca zmarł w Bielsku-Białej ks. prałat Zbigniew Powada, emerytowany proboszcz katedralnej parafii św. Mikołaja, zasłużony kapelan i przyjaciel Solidarności, odznaczony m.in. Krzyżem Wolności i Solidarności.
Zmarł kapelan podbeskidzkiej Solidarności

Zbigniew Powada urodził się 23 lipca 1946 roku w Dębowcu koło Skoczowa. Po ukończeniu Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie przyjął święcenia 30 marca 1972 w Katowicach. Pracował jako wikary w parafiach - Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jastrzębiu-Zdroju, św. Antoniego w Rybniku i Wszystkich Świętych w Pszczynie. W sierpniu 1982 roku został skierowany – jako wikary – do pracy w parafii św. Mikołaja w Bielsku-Białej. W 1983 r. został proboszczem tej parafii. Był nim 33 lata. W 1984 roku został opiekunem Duszpasterstwa Ludzi Pracy, będącego miejscem spotkań i współpracy działaczy zdelegalizowanej Solidarności. Aktywnie niósł pomoc represjonowanym. W związku ze swoją działalnością duszpasterską był inwigilowany i represjonowany przez służbę bezpieczeństwa.

Od 1992 r. do przejścia na emerytury w 2016 r. ks. Zbigniew Powada był wicedziekanem dekanatu Bielsko-Biała I, członkiem diecezjalnej rady kapłańskiej. Pełnił funkcję kapelana podbeskidzkiej Solidarności, diecezjalnego duszpasterza ludzi pracy oraz kapelana bielskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Był związany z duszpasterstwem młodzieży, ruchem oazowym i Kościołem Domowym, także z Neokatechumenatem. Co miesiąc w bielskiej katedrze sprawował msze za ojczyznę - ostatnią z nich odprawił w niedzielę 14 czerwca br.

W 2005 roku ks. Zbigniew Powada uhonorowany tytułem Zasłużony dla Solidarności Podbeskidzia, w 2009 r. duchowny otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Na wniosek podbeskidzkiej Solidarności w ubiegłym roku zosta uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności, a w lutym br. Medalem 100-lecia Odzyskanej Niepodległości.

źródło: UM Bielsko-Biała / Na zdjęciu śp. ks. prałat Zbigniew Powada, fot. Artur Kasprzykowski

Zobacz także

Napisz komentarz

Redakcja mamNewsa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy Internautów. Prosimy o kulturalną dyskusję i przestrzeganie regulaminu portalu. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu. Wszelkie problemy z funkcjonowaniem portalu, usterki, uwagi, zgłoszenia błędów prosimy kierować na: [email protected]

Musisz być zalogowany, aby dodawać komentarze.

Brak komentarzy